Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Bratkowska dla "Rz": "Komunizm to bardzo pozytywna ideologia"

Katarzyna Bratkowska

W „Plus Minus”, dodatku do dziennika „Rzeczpospolita” z dnia 4 stycznia 2014 r., ukazał się wywiad z feministką Katarzyną Bratkowską przeprowadzony przez prawicowego dziennikarza Roberta Mazurka.

Rozmowa dot. wigilijnego "happeningu" Bratkowskiej, która miała dokonać przed świętami aborcji. W połowie wywiadu Mazurek zaproponował zmianę tematu i spytał rozmówczynię, o to jak rozumie komunizm.

"To bardzo pozytywna, równościowa ideologia." - stwierdziła Bratkowska. Przez resztę wywiadu demaskowała ona "antykomunistyczną obsesję" Mazurka, który nie pojmował, że "może Pan mówić o zbrodniach stalinizmu, ale nie komunizmu".

Mazurek wykazał również swoją ignorancję w kwestiach prawnych ("A namawianie do zaprowadzenia komunizmu nie jest aby przestępstwem?").

Prawicowy dziennikarz ostatecznie skompromitował się, gdy usiłował zrównać komunizm z nazizmem i rasizmem, a Lenina z Hitlerem i Goebbelsem. Na pytanie komunistki: "Pan czytał cokolwiek Lenina? Jakiś tekst, w którym wzywałby on do przemocy, pogardy, tworzenia hierarchii?", przyparty do muru Mazurek przyznał: "W życiu żadnej książki nie czytałem".

Pełny wywiad dostępny jest pod adresem: http://www.rp.pl/artykul/61991,1076669-Aborcja-bytu-potencjalnego.html

Portret użytkownika Black-Sheep
 #

Towarzysze, czy nie sądzicie, że ludzie lewicy zagalopowali się w swoich działaniach?
To, żeby było o nas głośno jest tylko środkiem, a nie celem samym w sobie! Celem jest odkręcenie nagonki na komunizm, a następnie dojście do władzy by zmieniać Świat. Mnie osobiście wspomniany "happening" Bratkowskiej z aborcją w Wigilię bardzo razi i razi z pewnością miliony innych osób. A jeśli parę dni po nim ta sama osoba wychodzi i nazywa się komunistką, to nie mogę się powstrzymać od wrażenia, że ideologia Marksa została skompromitowana po raz kolejny i to przez nas samych! (ludzi lewicy)

 
Portret użytkownika tres
 #

Jest to owszem forma skandalu, która może urazić część wierzących katolików. Język skandalu jest jednak nieodłączną częścią świata mediów i gdyby nie ogłosiła że usunie ciążę 24 grudnia albo czegoś równie prowokacyjnego dla większości naszego społeczeństwa to po prostu nie przebiłaby się ze swoim przesłaniem. 
Zarówno jednak ludzie o poglądach pro-choice jak i komuniści nie powinni mieć jej tego za złe.
Cieszymy się że Bratkowska reklamuje komunizm w prawicowym szmatławcu i gratulujemy jej odwagi.
"Wyborcza" natomiast ją "zdekomunizowała" jako że Bratkowska-komunistka nie pasowała do linii jaśnie naczelnego.
Myślę więc, że zachowała się najlepiej jak mogła i kołtuńskie obawy o urażanie uczuć religijnych są w tym momencie bezzasadne. Sam fakt że Bratkowska w wywiadzie z jednym prawicowym dziennikarzem zaczęła propagować komunizm ma owszem pozytywny, ale raczej niewielki wpływ na postęp walki klasowej proletariatu w naszym kraju, więc samo w sobie wydarzenie to nie posiada jakiejś szczególnie wzniosłej wagi dla ruchu robotniczego. Powoduje to jednak że czujemy się silniejsi nie będąc w swoich przekonaniach odosobnieni i w momencie kiedy "zacznie się dziać" możemy mieć większe szanse przejąć wladzę. Do tego jednak jeszcze daleka droga do której konieczne jest wykształcenie kadr, budowa partii robotniczej mającej oparcie w masach pracujących, wreszcie do objęcia władzy przez proletariat konieczny jest kryzys systemu i świadomość polityczna u robotnikow. 
 
Więc raczej nie przeceniałbym wpływu Bratkowskiej na walkę klasową. To co zrobiła można uznać za odważny akt medialnej walki z kościołem, co też stanowi część naszego programu.
 
Należy rozróżnić uszanowanie uczuć religijnych od krytyki społecznej roli kościoła, od której się w żadnym wypadku nie uchylamy i zgadzamy się z Leninem, że
 
 
Wszystkie współczesne religie i kościoły, wszystkie i wszelkie organizacje religijne marksizm traktuje zawsze jako organy burżuazyjnej reakcji, służące do obrony wyzysku i tumanienia klasy robotniczejhttp://www.1917.net.pl/node/18337

 

Społeczność

CAPITALIST