Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Ukraina: Rząd tymczasowy likwiduje Berkut, Janukowycz ścigany listem gończym

Kijów 19 lutego 2014 - zamieszki i rzeź na Euromajdanie

Pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Arsen Awakow, wywodzący się z partii Batkiwszczyzna w nocy z wtorku na środę 25/26 lutego zapowiedział, że oddziały specjalne "Berkut" oskarżane o zamordowanie demonstrantów na Majdanie w styczniu i lutym br. zostaną zlikwidowane.
Obalony 22 lutego prezydent kraju Wiktor Janukowycz, jest oficjalnie ścigany za zabójstwo, jak ogłosił pełniący obowiązki prokuratora generalnego Ołeh Miahnicki. W wyniku zamieszek i użycia ostrej amunicji, w dniu 19 lutego na ulicach Kijowa zginęło ok 100 osób.
 
W skład powołanego po ustąpieniu Janukowycza rządu wchodzą ludzie z kręgu Julii Tymoszenko - z centrowej partii Batkiwszczyzna i skrajnie prawicowej Swobody - w rządzie są tacy ludzie jak m.in. Arsen Awakow, oligarcha, wywodzący się z poststalinowskiej nomenklatury 50-letni biznesmen Ołeksandr Turczynow czy związany ze skrajną prawicą 44-letni prokurator Ołeh Miahnicki

Portret użytkownika tres
 #

Nacjonalizacja posiadłości Janukowycza, jaka miała miejsce w weekend, była słuszna. Gdyby Janukowycza obalili porządni komuniści, czy też jakaś lewicowa koalicja a nie liberalno-prawicowo-drobnomieszczański Majdan, to znacjonalizowane zostałyby wszystkie majątki oligarchów.
Słuszne była także likwidacja Berkutu, o ile znanej z brutalności specjalnej milicji nie zastąpią jeszcze brutalniejsze faszystowskie bojówki, które wsławiły się obalaniem pomników Lenina i akcjami takimi jak ostatnio w Charkowie .
Trzeba mieć nadzieję, w momencie kiedy brunatni współdzierżący stery nowej władzy wraz z ludźmi Tymoszenko zaczną realizować swój program, lud Ukrainy powstanie po raz kolejny, tak jak powstał przeciwko oligarchicznej tyranii Janukowycza. Słabością Majdanu był brak zorganizowanej klasy robotniczej, dlatego też ruch protestu został przejęty Batkiwszczyznę i skrajną prawicę.

 
Portret użytkownika Siudut
 #

Rozwiązanie Berkutu - teatr dla mas. A po cichu weryfikacja dotychczasowych członków i budowa na ich bazie nowej represyjnej formacji tego typu.

 
Portret użytkownika cinco
 #

Nacjonalizacja domu Janukowycza to raczej gest propagandowy w stronę ludzi - podobnie jak rozwiązanei Berkutu, jak wspomniał przedmówca. Gdyby faktycznie byłąby to "rewolta ludowa" to - jak mówił tow. Tres - skonfiskowano by ciut więcej, niż dom jednego oligarchy, z którego zrobiono kozła ofiarnego systemu. ;p

Moim zdaniem z Majdanu wynikają zasadniczo dwie nauki:

1) Bez zorganizowanej partii robotniczej z rozbudowanymi strukturami oraz funduszami na działalnosć nie ma mowy o niczym więcej, niż taki Majdan lub nawet gorzej.

2) Druga kwestia związana jest z tym wywiadem >> http://www.1917.net.pl/node/18535

"Dlatego jestem przekonany, że wezwania do strajków, które słychać z ust liderów opozycji, nie doprowadzą do masowego wstrzymania produkcji. Nawet przy ograniczonych celach są to banalne pikiety, wiece, do tego nie robotników, lecz jakiegoś politycznego aktywu – regionalnego, czy też przywiezionego z Kijowa, które będą owe strajki imitować. Ludzie nie rozumieją, że strajk to nie wiec i nie pikieta, to zatrzymanie produkcji. A czy właściciele będą skłonni choćby na godzinę wstrzymać produkcję?"

Nawet niezwykle idowa grupa radykalnej lewicy nie jest dla systemu żadnym zagrożeniem bez podłoża klasowego - bez aktywnych w strukturach partii robotników.

 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

marks