Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 26 gości.

Sudan Południowy: 300 000 osób pozbawionych dostępu do służby zdrowia

Sudan Południowy

Oddziały walczące w konflikcie w Sudanie Płd. plądrują szpitale, zabijają pacjentów w łóżkach i odcinają od pomocy medycznej setki tysięcy osób - alarmują dzisiaj Lekarze Bez Granic. Zbrodni dopuszczać się mają zarówno rebelianci, jak i strona rządowa.
Terror na ludności cywilnej poprzez ataki na budynki służby zdrowia stał się taktyką walki obu stron. Organizacja Lekarze Bez Granic ostrzega, że szpitale "są celami ataków, pacjenci są mordowani w łóżkach, izby chorych są palone, sprzęt medyczny jest rozkradany, a w jednym przypadku odnotowano zniszczenie całego szpitala". W wyniku tego 300 tysięcy południowych Sudańczyków jest pozbawionych podstawowej opieki medycznej.
Ataki na szpitale są tylko częścią terroru przeprowadzanego na mieszkańcach. Podobne ataki są wymierzone w targowiska, budynki publiczne oraz niekiedy całe miasta.
Konflikt, który rozpoczął się 15 grudnia 2013 roku w stolicy kraju, od strzelaniny między żołnierzami gwardii prezydenta Salcy Kiira z ludu Dinka, a oddziałami popierającymi byłego wiceprezydenta Rieka Machara z grupy Nuer, szybko rozprzestrzenił się niemal na cały kraj.

Autor newsa: Matib

Społeczność

dzierżyński