Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Litwa: Protesty w Orlen Lietuva

Strajk

W zeszłym tygodniu kilkuset robotników z Orlen Lietuva, litewskiej spółki PKN Orlen, protestowało przeciw zmniejszeniu 15% premii za dobre wyniki w pracy. Związki zawodowe ogłosiły, że kolejnym krokiem może być strajk.
 
Na terenie spółki protestowało ok. 250 osób. Wśród haseł demonstrantów były m.in.: „Syty głodnego nie zrozumie. Zmniejszcie swoją wypłatę do 1500 litów” oraz „Europejczykom - europejskie wypłaty”.
 
- Naszym głównym celem jest pokazanie pracodawcy, że jesteśmy zorganizowani i nie damy się skrzywdzić. Pracujemy dużo i w niebezpiecznych warunkach. Wielu pracowników zostało zwolnionych, a ich obowiązki spadły na nasze barki - mówiła podczas protestu Virginia Vilimienė, działaczka związkowa.
 
Spór pomiędzy robotnikami a spółką trwa od dłuższego czasu. Robotnicy nie zgadzają się na cięcia płac oraz obniżenie ubezpieczeń społecznych. Spór toczy się również wokół negocjacji projektu nowego układu zbiorowego lub ewentualnego przedłużenie starego (który wygasł 12 czerwca). 
 
- Negocjacje w sprawie nowego układu zbiorowego są trudne. Pracodawca nie słucha naszych sugestii i odmawia kompromisu. Jego argumentem jest katastrofalna sytuacja spółki, przez co konieczne są oszczędności - powiedziała Vilimienė.
 
Wg niej tylko w tym roku zwolniono 158 pracowników, a z końcem lata planowane są dalsze zwolnienia. 

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna