Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Kapitalista kontra aktywiści, czyli bój na tle reprywatyzacji

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Biznesmen Maciej Marcinkowski, zajmujący się skupowaniem roszczeń reprywatyzacyjnych w Warszawie, pozwał aktywistów z organizacji Miasto jest Nasze, walczącej z dziką reprywatyzacją nieruchomości, jaka ma miejsce w stolicy. Powstał tam cały biznes prawniczo-dewelopersko-urzędniczy, zajmujący się wykupywaniem roszczeń od spadkobierców przedwojennych właścicieli nieruchomości, przejmowania ich i czerpania z nich ogromnych zysków. Reprywatyzacji przychylny jest Ratusz, który pomaga „odzyskiwać” dawne prywatne mienie, nadużywając przepisów Dekretu Bieruta.
 
Reprywatyzacja, zdaniem aktywistów Miasto jest Nasze, zagraża nie tylko lokatorom przejmowanych mieszkań komunalnych (tracą stabilność bytową, są usuwani z lokali częstokroć przemocą), ale też wszystkim warszawiakom, prywatni właściciele przejmują bowiem także parki czy skwery, ograniczając dostęp do nich. Aktywiści głośno krytykują ten proceder i szczególnie aktywnych jego uczestników, w tym właśnie Marcinkowskiego, na forach internetowych i w innych mediach. Stworzyli też Mapę Reprywatyzacji, na której zamieścili wizerunki Marcinkowskiego oraz prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i innych prominentnych pracowników Ratusza, co sugeruje korupcyjne powiązania między nimi.
 
Marcinkowski poczuł więc, że jego dobra osobiste zostały naruszone i wraz z synem, w pozwie sądowym żąda od Miasto jest Nasze 50 tys. zł na cele charytatywne.

Społeczność

front