Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

O "wyższości" "prywatnego nad państwowym" i nierównościach społecznych

KAPITALISTA

Igor Ligarzewski (iligarzewski@gmail.com):
 
 Kapitalizm (nawet najbardziej ułomny) jest zawsze lepszy od komunizmu.   Wszystko co prywatne działa lepiej i efektywniej (ze względu na   konkurencję i chęć zadowolenia konsumenta). Polecam zapoznać się z   poglądami Miltona Friedmana. Ludziom najlepiej się żyje w kapitalizmie.   Dzisiaj niestety państwa, które były zawsze wolnorynkowe (np. USA) idą w   socjalizm i stopniowo coraz bardziej się zadłużają.  
 
PS: Nie da się wyeliminować nierówności społecznych utopią. Zawsze   będą, cytując Orwella "równi i
równiejsi".  
 
_________________________________________________________________________________________
 
Odpowiedź WR:
 
Co do rzekomej wyższości "prywatnego nad państwowym", to odsyłamy tutaj: http://www.1917.net.pl/node/19319
Jeśli chodzi o zadłużenie, to właśnie neoliberalna polityka doprowadziła do kryzysu  i wzrostu zadłużenia. Skrajnie  liberalny kapitalizm zamiast państwowych inwestycji w miejsca pracy jest w  stanie zaoferować tylko kredyt, ale społeczeństwo pozbawione oszczędności i  dochodów nie jest w stanie tego kredytu spłacać. To neoliberalizm doprowadził do  kryzysu a neoliberalna polityka UE, MFW i Europejskiego Banku Centralnego  doprowadza do wzrostu już i tak  ogromnych kosztów społecznych kryzysu i wpędza  w nędzę kolejne miliony ludzi.  Niedawno bank centralny Portugalii ogłosił że  dług publiczny wzrósł do 223,3 mld euro. Wszystko to jest efektem nieustannych  programów zaciskania pasa i nie liczenia się z potrzebami  społeczeństwa.
 
Od "eliminowania", "utopii" i "nierówności  społecznych" my wolimy realne rozwiązywanie problemów społecznych takich jak  bieda, bezrobocie, bezdomność. Po to jesteśmy komunistami, żeby ludzkość od tych  problemów wyzwolić. Problemy te występują we wszystkich krajach  kapitalistycznych, w krajach bardziej "czystego"  kapitalizmu jak USA istnieją w  większym stopniu niż w bardziej socjalnych państwach kapitalistycznych jak  Niemcy, Francja, Norwegia czy Szwecja. Kapitalizm jako, że nad człowieka bardziej  ceni zysk zawsze prowadzi do patologii, niemniej jednak kierunek ruchu wydaje  się być jasny - im większa redystrybucja dochodu i im bardziej rozbudowana  polityka socjalna - tym lepiej dla jakości życia społeczeństwa. Dlatego jesteśmy za likwidacją przyczyn różnic dochodowych - prywatnej własności środków produkcji i wyzyskowi pracy najemnej przez kapitał.

Społeczność

Ochotnik