Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

2014 rok początkiem wycofywania wojsk brytyjskich z Afganistanu?

Afghanistan-Kaboul-British-29octobre2006-1.jpg

Wielka Brytania musi w ciągu najbliższych czterech do pięciu lat zacząć wycofywać swe wojska z Afganistanu - oświadczył przywódca opozycyjnej Partii Konserwatywnej David Cameron.

Jest to najbardziej konkretne jak dotąd sformułowanie w sprawie terminarza, jaki konserwatyści realizowaliby w razie wygrania majowych wyborów parlamentarnych. W Afganistanie stacjonuje obecnie 9,5 tys. brytyjskich żołnierzy, tworząc tam drugi co do wielkości cudzoziemski kontyngent wojskowy - po amerykańskim.

Obecny laburzystowski premier Gordon Brown nie przedstawił dotąd żadnego harmonogramu wycofywania wojsk, deklarując jedynie, że w miarę postępów szkolenia sił afgańskich będą one stopniowo przejmować odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju.

"Nie uważam, byśmy mieli ustalać jakiś sztuczny ostateczny termin, ale jesteśmy tam już osiem czy dziewięć lat. To jest już, moim zdaniem, długi czas. Zatem nie możemy tam być przez kolejne osiem czy dziewięć lat. To w trakcie następnej kadencji parlamentu wojska te rzeczywiście zaczną powracać do domu - tak szybko jak to możliwe, ale dzięki sukcesom, a nie sztucznemu harmonogramowi" - powiedział Cameron. Kadencja brytyjskiego parlamentu trwa od czterech do pięciu lat.

"Chcę uczynić wszystko na rzecz powrotu wojsk tak szybko, jak to możliwe" - dodał przywódca konserwatystów, którzy prowadzą w sondażach przedwyborczych, ale uzyskanie przez nich absolutnej większości nie jest pewne.

Społeczność

Lenin 005