Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Klęska egoizmu ekonomicznego - Szkoci przeciwko oddzieleniu się od Wielkiej Brytanii

Szkocja

Referendum niepodległościowe przeprowadzone wczoraj w Szkocji zakończyło się wynikiem 55% głosów przeciwko niepodległości Szkocji. Jak stwierdził dla mediów Alex Salmond, lider Szkockiej Partii Narodowej, która jest najsilniejszym ugrupowaniem niepodległościowym.

Akceptuję wybór Szkocji, która tym razem postanowiła nie opowiedzieć się za niepodległością. Akceptuję wolę narodu i wzywam wszystkich Szkotów do zaakceptowania demokratycznego wyboru
 
Szkocka Partia Narodowa jest hojnie wspierana przez szkockich kapitalistów. Partia została w 2007 roku wsparta kwotą 500 000 funtów przez sira Briana Soutera, magnata transportowego, którego majątek jest szacowany na 740 milionów funtów.
 
Sir Brian Souter jest właścicielem linii autobusowych Stagecoach.com, angielskich linii kolejowych South Western Lines i działającego w Polsce taniego przewoźnika autokarowego Polskibus.com. Souter jest ultrakatolikiem i homofobem.  W 2000 roku był sponsorem udanego referendum na temat Clause 28, ustawy zakazującej edukacji seksualnej w szkockich szkołach.
 
 
Szkocja już teraz cieszy się szeroką autonomią - od 1998 roku posiada własny parlament a od 2011 możliwość samodzielnego pożyczania pieniędzy od brytyjskiej ministerstwa finansów.
 
Na terytorium Szkocji zamieszkałej przez 5,2 miliona  milionów ludzi, a więc tylko przez 8% z liczącej 64 miliony populacji Wielkiej Brytanii znajduje się 84% brytyjskich złóż ropy i gazu. Złoża ropy szacowane są na 13 miliardów baryłek, a ich wartość wynosi ponad bilion dolarów. Te złoża byłyby w stanie zamienić Szkocję w naftowy kalifat podobny do Dubaju, Kataru czy Norwegii w którym całe społeczeństwo żyłoby z zysków z ropy, kosztem zubożenia reszty Brytyjczyków.

Społeczność

Obama rev