Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Protest przeciwko rosyjskiemu imperializmowi. Górnicy zablokowali tory!

Protest gornikow przeciwko importowi rosyjskiego wegla 24 wrzesnia 2014

W środę 24 września około godziny 3:30 około 200 górników zablokowało przejście graniczne z Rosją w Braniewie, domagając się wprowadzenia koncesji na handel węglem i wdrożenia systemu ceryfikatów jakościowych w obrocie tym surowcem.
 
Jak stwierdził Zbigniew Jaskólski, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność z Jastrzębia Zdroju. — Bronimy swoich miejsc pracy. Na śląsku sytuacja jest tragiczna. Spółki węglowe są ogromie zadłużone. Wielu górników traci pracę, albo pracują na umowach śmieciowych. A praca na dole jest bardzo ciężka.
 
 
Ceny węgla z Rosji w Polsce są sztucznie zaniżone między innymi przez oszustwa celne, a ceny polskiego zawyżone przez wysokie prowizje pośredników, przez co węgiel z Rosji jest znacznie tańszy mimo faktu że ok. 2/3 jego ceny stanowi koszt transportu koleją z Zagłębia Kuźnieckiego w okolicach Nowosybirska do Polski. W 2013 Polska sprowadziła z zagranicy 10,8 milionów ton węgla, ponad 4 razy więcej niż w 2004 roku. Jednocześnie około 5 milionów ton zalega w polskich składach, a kopalni Kazimierz-Juliusz grozi zamknięcie.
 
 
My chcemy zlikwidować pośredników, bo to oni zawyżają cenę polskiego węgla — mówi Zbigniew Jaskólski. — Cena węgla w kopalni kosztuje ok. 500-600 zł za tonę. Jednak u pośrednika trzeba zapłacić nawet dwa razy więcej. Dlatego zwykli ludzie wybierają rosyjski węgiel, choć ten jest gorszej jakości.  podjęcie działań.
 
Protest zakończył się koło 21:00. Premier Ewa Kopacz zwróciła się do Sejmu z prośbą o rozpatrzenie postulatów gorników.

Społeczność

dzierżyński