Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

Zielona Góra: Komunikacja miejska zostanie sprywatyzowana?

ZG

Janusz Kubicki - prezydent miasta Zielona Góra - oficjalnie poparł projekt miejskiej ustawy dotyczący prywatyzacji dotychczas publicznego Miejskiego Zakładu Komunikacji (MZK). Jak sam przyznaje - dotychczas jednak nie powstało żadne dobre wyjaśnienie dla tej decyzji.

Za decyzja radnych MZK stanie się spółką od roku 2015. Jest to kolejna po m.in. wodociągach jednostka miejska która zostanie przekazana w ręce prywatne.

Projekt pojawił się niespodziewanie, tym samym sprawiając wiele problemów i wątpliwości. Obawy dotyczą przede wszystkim kolejnych podwyżek cen biletów (które dotychczas podrożały o 50 proc.) oraz faktu, że MZK funkcjonujący jako spółka będzie musiał wziać udział w targach. Oznacza to więc, że może ich nie wygrać.

Nieoficjalną przyczyną prywatyzacji jest brak środków na modernizację autobusów i zwiększenie liczby kursów - dotychczas ciągle spadającej. MZK zamierza dokupić 90 autobusów elektrycznych. Większość pieniędzy na nie pochodzić będzie z funduszy unijnych, jednak obecnie jeszcze państwowego przedsiębiorstwa nie stać na wymagany wkład własny - zamierza jednak rozwiązać problem kredytem. Jednostka miejska wdg. prawa nie może wziać dużego kredytu - spółka i owszem.

Warto w tym momencie wspomnieć o wielu - zdaniem mieszkańców - niepotrzebnych inwestycjach, które poczyniło miasto. Mowa m.in. o planowanej budowie scalającej przystanki MZK, PKS oraz PKP, mimo, iż te znajduja się blisko siebie. Do zbędnych inwestycji zalicza sie również drogę łączącą wyjazd z maista z jego południową częścią, chociaż podobna istnieje od dawna niewiele dalej od nowej. W mieście stanął też niesławny i zarazem dosyć kosztowny pomnik tzw "żołnierzy wyklętych", który do dziś wzbudza wiele kontrowersji - pomysłodawcą był radny PO, którego dziadek należał do wyzej wymienionej formacji.

Społeczność

jednolity front