Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

"W polskich żyłach płynie czerwona, rewolucyjna krew"– Szkoła marksizmu w Londynie 31.10-2.11.2014

Zdjęcie0370.jpg

W dniach 31 października – 2 listopada 2014 przedstawiciele redakcji portalu „Władza Rad” uczestniczyli w zimowej szkole marksizmu zorganizowanej przez Międzynarodową Tendencję Marksistowską  (IMT) i Marksistowską Federację Studentów na terenie University College of London.
 
Szkoła obejmowała dwa dni wykładów dotyczących filozofii, klasyków marksizmu, obecnego kryzysu gospodarczego, 25. rocznicy upadku stalinizmu i sytuacji na Bliskim Wschodzie (w tym o ostatnich 50-60 latach historii świeckiego antyimperializmu w Arabii Saudyjskiej i obecnej bohaterskiej obronie miasta Kobane przez Kurdów przed islamistyczną reakcją).
W szkole uczestniczyło około 150 młodych osób z różnych krajów Europy – Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Czech i Polski. Mówcy przekonywali widownie, że rewolucja potrzebuje kierownictwa, że bunt mas, jaki widzieliśmy w Burkina Faso, jest dla socjalizmu absolutnie niewystarczający. Przedstawiciele IMT twierdzili także, że modna ostatnio niepodległość Szkocji w praktyce doprowadziłaby do poróżnienia się pomiędzy klasą robotniczą Anglii i Szkocji, ponieważ jedynie Szkoci korzystaliby z bogactw naturalnych północnej części Wielkiej Brytanii, a nie wszyscy Brytyjczycy. Podczas wykładu dotyczącego filozofii materializmu stwierdzono fakt, że materializm dialektyczny jest jedyną filozofią zgodną ze współczesną nauką, ponieważ myśli ludzkie są jak najbardziej materialne – czego dowodzą eksperymenty w wycinaniem fragmentów mózgów czy też badanie impulsów elektrycznych w mózgu. Jedynie materializm dialektyczny ujmuje świat, w tym też istoty jako zespół złożonych, skomplikowanych obiektywnie istniejącychprocesów materialnych, a nie zlepek abstrakcyjnych idei czy też nie powiązanych ze sobą faktów i przedmiotów.

 
 
Jeden z wykładów prowadzony był przez Alana Woodsa, autora wielu książek o dotyczących filozofii marksistowskiej i naukowego socjalizmu, jednego z liderów „Militant Labour”, niegdyś jednej z najsilniejszych organizacji trockistowskich na swiecie i politycznego współpracownika Hugo Chaveza. Podczas wykładu nasi reprezentanci dumnie prezentowali nasz transparent z portretami  Marksa, Engelsa, Lenina i Trockiego i znakiem sierpa i młota.
 
Wieczorami miała miejsce część nieoficjalna, podczas której marksiści z różnych krajów, w tym też nasi Towarzysze, przeprowadzili wiele interesujących dyskusji na temat strategii i taktyki rewolucyjnego ruchu robotniczego.
 
Przedstawiciele „Władzy Rad” naszkicowali działaczom z Wielkiej Brytanii, Włoch i Republiki Czeskiej historię i obiektywne warunki powstania najpopularniejszego polskiego portalu komunistycznego „Władza Rad”, który najbliższej zimy będzie obchodzić 5-lecie swojego istnienia.  Przekazaliśmy Towarzyszom z innych krajów problemy sytuacji politycznej w Polsce, to jak brutalnie na sytuacji klasy robotniczej odbiła się kapitalistyczna kontrrewolucja sprzed 25 lat, fetowana przez burżuazję i reakcję jako „odzyskanie wolności”, jakie ciężkie są warunki prowadzenia działalności politycznej w kraju posiadającym jeden z najniższych wskaźników strajków w Europie. Jak stwierdził – na pokrzepienie serc wszystkich komunistów z kraju nad Wisła Alan Woods Polska klasa robotnicza ma wielkie rewolucyjne tradycję i w polskich żyłach płynie czerwona, rewolucyjna krew  Nie zabrakło także śpiewania licznych rewolucyjnych pieśni w tym między innymi „Międzynarodówki”, „Warszawianki 1905”, „Bandiera Rossa”.
 
 
Jak przyznał na swoim profilu na facebook jeden z działaczy Socialist Appeal, organizacji powiązanej IMT, działającej na terenie Wielkiej Brytanii.
 
Pierwszy raz podczas wydarzeń organizowanych przez IMT w których uczestniczyłem, nie byłem jedynym śpiewającym „Międzynarodówkę” po czesku. Pierwszy raz widziałem Polaków dumnie rozwijających sztandar z Marksem, Engelsem, Leninem i Trockim i sierpem i młotem (nielegalnym do niedawna).
 
Tak więc Wracamy więc do rzeczywistości w której większość otaczających nas osób nie jest komunistami (jeszcze)


Program szkoły

Społeczność

Lenin 666