Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Partyzanci z FARC schwytali reżimowego generała

farc_1.jpg

W niedzielę bojownicy komunistycznej partyzantki FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii) pojmali generała armii rządowej. Schwytany oficer to generał brygady Rubén Darío Alzate Mora, dowodzący specjalną grupą operacyjną sił zbrojnych Kolumbii, Fuerza de Tarea Conjunta Titán, odpowiedzialną za walkę z FARC na terenie zachodniego departamentu Chocó.
 
Wojskowy został wzięty do niewoli w cywilnym ubraniu, podczas inspekcji jednego z projektów infrastrukturalnych w regionie. Wraz z nim w ręce partyzantów wpadli: sierżant oraz towarzyszący im prawnik.
 
Wzięty do niewoli przez FARC generał brygady Rubén Darío Alzate MoraWzięty do niewoli przez FARC generał brygady Rubén Darío Alzate MoraW reakcji na informacje o porwaniu gen. Mory, prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos zawiesił rozmowy pokojowe z FARC. Według niego, powrót do negocjacji będzie możliwy tylko, jeśli generał oraz towarzyszący mu sierżant i prawnik zostaną uwolnieni. Według szacunków władz w Bogocie, w niewoli partyzantów pozostaje obecnie kilkudziesięciu wojskowych, porwanych głównie podczas walk prowadzonych z siłami rządowymi.
 
Pomimo prowadzonych od 2 lat na Kubie rozmów pokojowych, siły zbrojne Kolumbii nie zaniechały prób zbrojnego pokonania FARC. Wojska lądowe tego państwa prowadziły w ostatnich miesiącach serię operacji wojskowych na terenie zachodnich departamentów kraju. W odpowiedzi, partyzanci zorganizowali zamachy bombowe na posterunki policji i koszary wojsk lądowych.
 
Za datę narodzin FARC przyjmuje się dzień 27 maja 964, kiedy to armia rządowa FARC-EP (hiszp. Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Ejército del Pueblo, pol. Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii - Armia Ludowa) to najstarsza, największa i o największym potencjale kolumbijska grupa partyzancka, która została utworzona w 1964, pierwotnie jako zbrojne skrzydło Kolumbijskiej Partii KomunistycznejFARC-EP (hiszp. Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Ejército del Pueblo, pol. Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii - Armia Ludowa) to najstarsza, największa i o największym potencjale kolumbijska grupa partyzancka, która została utworzona w 1964, pierwotnie jako zbrojne skrzydło Kolumbijskiej Partii Komunistycznejrozpoczęła Operację Marquetalia przeciwko jednej z tzw. „niezależnych republik”. Wówczas 48 broniących jej rolników utworzyło oddział partyzancki. FARC od początku konfliktu domaga się przeprowadzenia w Kolumbii reformy rolnej i wprowadzenia programów zwalczania nędzy i nierówności na obszarach wiejskich.
 
Na czele FARC do 2008 stał Manuel Marulanda Vélez znany pod przydomkiem "Tirofijo". Od 1997 roku FARC była zwalczana przez zbrojne prawicowe oddziały zwane AUC.   Przez wiele krajów FARC uważana jest za organizację terrorystyczną, utrzymuje się m. in. z porwań dla okupu i handlu narkotykami. W 2008 roku ponad 4,8 mln Kolumbijczyków w całym kraju wzięło udział w manifestacjach przeciwko terrorystycznej działalności FARC, w szczególności przeciwko porywaniu dzieci i dorosłych dla okupu.   W marcu 2008 w wyniku akcji wojsk kolumbijskich zabity został przywódca ugrupowania Luis Edgar Devia Silva.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Lenin 005