Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

"Czarna lista" Unii Europejskiej

EU

Unijni ambasadorowie podjęli decyzję w sprawie wpisania na tzw. czarną listę kolejnych 13 osób oraz 5 organziacji. Mowap rzede wszystkim o ludziach i strukturach zwiazanych z ruchami separatystycznymi w dawnej wschodniej Ukrainie.

Czym skutkuje wpisanie na takową listę? Takie osoby nie mogą wjechać na teren Unii Europejskiej, a ich aktywa finansowe w Europie są zablokowane. W chwili obecnej na liście znajdują się 132 nazwiska oraz 28 róznych firm i organizacji o charakterze politycznym. Dokładna lista ukaże się wraz z wpisem w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Powstanie czarnej listy budziło początkowo emocje, przede wszystkim ze względu na możliwosć objęcia nimi najbliższych współpracowników Władimira Putina oraz kluczowych oligarchów. Wprowadzenie sankcji gospodarczych na większą skalę wobec nich jest jednak niemożliwe ze względu na podziały wewnatrz samej Unii. W związku z tym sankcje i embargo dotyczą przede wszystkim organziacji i firm związanych z ukraińskimi separatystami.

Chodzi o ograniczenia w dostępie do unijnych rynków kapitałowych firmom naftowym i bankom, oraz o embargo na dostawy broni. Obowiązuje też zakaz sprzedaży nowoczesnych technologii wykorzystywanych w energetyce, a także zakaz świadczenia usług przez unijne firmy przy wydobyciu ropy ze złóż arktycznych.

Społeczność

Dobry kułak