Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

IKS Solino: Związkowcy zapowiadają zaostrzenie protestu

Strajk

"Wbrew ustaleniom związkowców i zarządu IKS Solino z listopada, nadal nie doszło do konkretnych rozmów, które miały się odbyć z udziałem przedstawicieli PKN Orlen i rządu, a dotyczyć przyszłości spółki "- mówi Jerzy Gawęda, szef "Solidarności" w IKS Solino i zapowiada zaostrzenie protestu.
 
W należącej do grupy kapitałowej PKN Orlen spółce IKS Solino od połowy października trwa protest głodowy o charakterze rotacyjnym. Jego powodem jest wypowiedzenie przez PKN Orlen pakietu gwarancji socjalnych z 1996 r. Zawierał on również m.in. zapis przewidujący doprowadzenie budowanych podziemnych magazynów na ropę naftową i paliwa do pełnej zdolności operacyjnej. Wg związkowców zapis ten nie został spełniony.
 
 
Do rozmów protestujących z zarządem oraz z przedstawicielami Orlenu i rządu miało dojść w listopadzie. - "W ostatnim możliwym terminie odbyło się spotkanie, ale do faktycznych rozmów ostatecznie nie doszło" - mówi Jerzy Gawęda
 
- Podziemne magazyny IKS Solino nie funkcjonują tak jak powinny, bo nie podnoszono ich sprawności operacyjnej przez 10 lat, co potwierdzają kontrole NIK z lat 2007-2008 - powiedział Gawęda. Informuje, że związkowcy występowali do ministra gospodarki z prośbą o przeprowadzenie próbnego wytłoczenia ropy w ruchu ciągłym, ale ją zignorowano. 
 
- "To zbyt poważne sprawy, żeby udawać, że nic się nie stało. Chodzi nam o to, żeby wreszcie powstały plany racjonalnego rozwoju spółki, także z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa" - dodaje. 
 
Szef zakładowej "Solidarności" jest zdania, że niedawny list wzywający związkowców do zakończenia protestu, podpisany przez ponad 70 pracowników IKS Solino, to efekt mobbingu ze strony pracodawcy.
 
Związkowcy planują szereg akcji w charakterze zaostrzenia protestu, między innymi zapowiadają blokadę dróg.

Społeczność

front