Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Kapitalizm w Grecji się zachwieje? Szansa na przyspieszone wybory w Grecji i zwycięstwo SYRIZY

SYRIZA

W środę 17 grudnia o godzinie 19:00 lokalnego czasu (20:00 czasu polskiego) w greckim parlamencie odbędzie się głosowanie za wyborem prezydenta. Kandydat koalicji ND-PASOK (partia liberalna i socjaldemokratyczna) Stavros Dimas będzie potrzebował 200 głosów w 300 osobowym parlamencie.
Jeśli prezydent nie zostanie wybrany w środowym głosowaniu, 23 grudnia odbędzie się druga tura. Jeśli także w niej Dimas nie uzyska poparcia 200 parlamentarzystów, 29 grudnia parlamentarzyści będą głosować po raz trzeci. W trzeciej turze wystarczy, że prezydenta poprze 180 z 300 posłów.
Według portalu keeptalkinggreece.com, wybór prezydenta przy obecnym układzie sił w parlamencie jest bardzo mało prawdopodobne. Rządząca koalicja ND-PASOK dysponuje bowiem jedynie minimalną większością 155 miejsc w parlamencie.
 
Partie opozycyjne - Komunistyczna Partia Grecji, SYRIZA, centrolewicowa Demokratyczna Lewica, centroprawicowi Niezależni Grecy oraz skrajnie prawicowy Złoty Świt będą głosować przeciwko wyborowi prezydenta. Łącznie opozycja posiada 121 posłów.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wśród 24 posłów niezależnych stanowiska w sprawie poparcia się różne. Jeśli do 29 grudnia nie zmieni się układ sił w parlamencie, to niezależnie od stanowiska posłów niezależnych, wszystkie trzy głosowania zakończą się fiaskiem i Grecję czekają powtórzone wybory parlamentarne.
 
 
 
 
 
 
 
 
Obecnie w sondażach prowadzi radykalnie lewicowa SYRIZA która wygrała wiosenne głosowanie do europarlamentu w Grecji.  Wieść, że SYRIZA w ciągu najbliższych kilku miesięcy może objąć władzę w Grecji, spowodowała w ubiegłym tygodniu krach na ateńskiej giełdzie. Kapitał boi się, że partia Alexisa Tsiprasa, który domaga się wzrostu zatrudnienia w sektorze publicznym, podniesienia płacy minimalnej z 586 do 751 euro, umorzy część zadłużenia kraju, co uderzy w banki będące wierzycielami greckiego długu.
 
Kryzys kapitalizmu coraz bardziej pogrąża Grecję i powoduje, że większość społeczeństwa w Grecji nie ma nic do stracenia. Od lipca 2012 roku bezrobocie wynosi w granicach 25-28%. Grecka gospodarka od 6 lat notuje spadek produktu krajowego brutto. W porównaniu do 2007 roku PKB Grecji spadł o 1/4.

Społeczność

Lenin 005