Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 192 gości.

Zmarł Józef Oleksy

timthumb.php_.txt

Dnia dzisiejszego - 9 stycznia 2015 - po długiej chorobie i walce z nowotworem zmarł Józef Oleksy.

Oleksy (ur. 1946) zaczął swoją karierę polityczną jeszcze w PRL, jako działacz PZPR. Piastował funkcje m.in. I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej (lata 1987-1989) oraz ministra ds. współpracy ze związkami zawodowymi (1989) w ramach rządu Mieczysława Rakowskiego.

Po obradach okrągłego stołu i restauracji kapitalizmu był jednym ze współzałożycieli Socjaldemokracji RP (przewodniczący w latach 1996-1997). W roku 1999 wstąpił do SLD, z którego to ramienia sprawował mandat posła aż do roku 2005. Zajmował stanowiska marszałak sejmu (1993-1995 i 2004-2005), wicepremiera oraz ministra spraw wewnetrznych i administracji (2004) w rządzie Leszka Millera.

Znany był ze swojego krytycznego nastawienia względem czołowych polityków SLD. Obecnego przewodniczącego SLD, Leszka Millera, określił przykładowo jako "zawziętego du*ka>, zaś politykę jego oraz Aleksandra Kwańsiewskiego nazwał "krętactwem". Krytykował również Wojciecha Olejniczaka, nazwanego przezeń "narcyzem".

Jak wspomnnieliśmy już na łamach "Władzy Rad" (http://1917.net.pl/node/9781), Oleksy był jednym z obrońców symbolu sierpa i młota, a więc także i naszego portalu (po nagonce ze strony burżuazyjnych mediów i polityków po 1 maja 2012). Powiedział on mianowicie, że sierp i młot nie jest jedynie symbolem przyszłości, ale także walki o lepsze jutro, o społeczeństwo bez głodu, wyzysku i bezrobocia, o społeczeństwo autentycznej równości szans.

Naszym zdaniem m.in. ze względu na te słowa warto zapamiętać Józefa Oleksego jako działacza lewicy zdecydowanei wyróżniajacego się w gronie ludzi, wśród których funkcjonował jako aktywista polityczny.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci