Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 32 gości.

Niemcy: Uchodźcy trafią do obozu koncentracyjnego

KZ Buchenwald

Jak donosi portal stern.de, niemieckie miasto Schwerte w Bundeslandzie Nordrhein-Westfalen wysunęło stosunkowo dziwną - zważajac na okoliczności - propozycję względem uchodźców.

Według niej 21 szukających azylu osób powinno zostać przenocowane w zewnętrznej części obozu koncentracyjnego Buchenwald - a konkretnie w baraku byłego nadzorcy obozu.

Decyzja wywołała falę krytyki. Prezes rady uchodźców Landu Nordrhein-Westfalen - Birgit Naujocks - wskazała na oczywistą przeszłość tego miejsca: "Te plany wywołują złe wspomnienia i fatalistyczne obrazy." - powiedziała w wywiadzie dla Radia Środkowoniemieckiego (Mitteldeutscher Rundfunk - MDR). Propozycję przenocowania uchodźców w dawnym obozie koncentracyjnym określiła jako "wzbudzajacą zwątpienie". Dodałą jednak, że "rozumie, że w pewnych sytuacjach zastosować trzeba środki nadzwyczajne".

Z kolei według władz miasta postawienie kontenerów mieszkalnych byłoby zbyt kosztowną opcją. Ich (władz miasta) rzecznik powołał się na sytuację sprzed 20 lat, kiedy to KZ Buchenwald także posłużył jako schronienie dla uchodźców. Ponadto przez lata obóz wykorzystywany był również w innych celach, w tym jako przedszkole i hala magazynowa.

Z powodu wojen wywoływanych w imię międzynarodowego kapitału liczba uchodźców z terytoriów objętych działaniami militarnymi stale rosśnie. Tylko w lipcu 2014 - jak podaje dziennik welt.de - w Niemczech przyjęto (licząc od stycznia 2014) 94.200 uchodźców, przede wszystkim z obszaru Bliskiego Wschodu.

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse