Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

SYRIZA - Zorganizowani radykałowie

tsipras23stycznia2015.png

Z okazji przypadających w niedzielę przyspieszonych wyborow parlamentarnych publikujemy reportaż poświęcony sytuacji w Grecji i działaczom greckiej radykalno-lewicowej partii SYRIZA, która z ogromnym prawdopodobieństwem 25 stycznia wygra wybory parlamentarne

 
Od czasu wybuchu światowego kryzysu finansowego w roku 2008, Grecja została dotknięta przez działania Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W zamian za pożyczkę, UE, EBC i MFW narzuciły greckim rządom konieczność cięć gospodarczych, które doprowadziły do skurczenia się greckiej gospodarki o przeszło 1/4, wzrostu bezrobocia do 25%. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przestraszyła się możliwością tak zwanego "Grexitu", czyli wyjścia Grecji ze strefy Euro. Alexis Tsipras, lider SYRIZY, planuje zmniejszyć grecki dług o połowę i zatrzymać politykę cięć, czemu przyglądają się inne zadłużone kraje europejskie takie jak Hiszpania czy Irlandia.
 
Byłam torturowana jak każdy w tym mieście - przyznaje do kamery  Olga Balaoura, młoda działaczka SYRIZY i bezrobotna absolwentka architektury. Przez ostatnie pięć lat kryzysu Grecja przeżywa kryzys humanitarny, jakiego nie odczuliśmy od II Wojny Światowej. Młodzi czują, że nie ma przyszłości. Przestaliśmy marzyć o naszym życiu.
 
 
W ciągu najbliższych dni nowy lewicowy rząd zostanie wybrany. Mamy nadzieję, że SYRIZA razem z ludem da nową nadzieję greckiemu społeczeństwu.
 
 
Znakiem kryzysu są zamknięte sklepy w centrum miasta, wyjąwszy lombard, w którym ludzie sprzedają ostatnie rzeczy które mają, żeby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Widzimy budynki o wielkiej wartości architektonicznej, które się rozpadają
 
 
Yasas jest 28-letnim bezrobotnym, który chciał wyemigrować za granicę, lecz nie znalazł tam pracy
 
 
Każdy dzień jest taki sam, ciężko jest uchwycić, co naprawdę chcemy od życia. Życie jest krótkie Jest pokolenie które czeka i czeka na możliwość której nie ma. Nie możemy tak żyć. Musimy działać.
 
 
Członkowie SYRIZY wierzą że nie są lewicą upadku, ale lewicą zwycięstwa. Nadszedł czas zwycięstwa
 


See video

Prowadzimy kampanię w centralnych dzielnicach Aten - mówi Olga. Próbujemy mówić ludzi i dajemy ludziom ulotki z programem. Są bardzo przyjaźni, wspierają nas, twierdzą że razem możemy walczyć o sprawę ludu.
 
Olga prezentuje namiot kampanii wyborczej SYRIZY - To miejsce jest pełne młodych ludzi i członków partii.
 
Jest to bardzo ekscytująca partia, ponieważ pierwszy raz nasza partia może wygrać wybory - mówi Danae.
 
 
Jak mówi Ilias, pracujący nad propagandą w partii - Nie jest to łatwe, ponieważ SYRIZA nie ma tyle środków co Nowa Demokracja czy PASOK. Ale mamy internet - dodaje.
 
 
Przyczyną, dzięki której SYRIZA odnosi większe sukcesy w mediach społecznościowych jest to, że wielu ludzi wspiera w nich partię na własną rękę. Jak twierdzi Lina jest to nowa droga prowadzenia polityki.
 
 
Bądźcie silni, zwycięzymy! Zwycięstwo będzie należeć do ludu! - mówił Alexis Tsipras do tłumu zgromadzonego na placu Omonia w Atenach w piątek 23 stycznia. W niedzielę napiszemy historię, a w poniedziałek rozpoczniemy wielką walkę o wolność, godność i demokrację.
 
 
Nie słuchajcie tych, którzy mówią, że jesteśmy zagrożeniem dla Europy. Przyniesiemy zmianę, której Europa potrzebuje. SYRIZA to przykład, że Europa się zmienia. Ludzie zagłosują na SYRIZĘ w niedzielę i będzie to głos, który będzie walką o wyzwolenie od barbarzyńskich cięć, które zniewoliły Grecję przez ostatnie cztery lata.

See video

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna