Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

PODEMOS wyprowadza dziesiątki tysięcy ludzi na ulice Madrytu. Spektakularny pokaz siły nowej partii radykalnej lewicy.

pablo_iglesias_podemoas.jpg

Dziesiątki tysięcy ludzi przeszły w Niedzielę ulicami Madrytu w gigantycznym „marszu dla zmian”. Demonstrację zwołała radykalnie lewicowa partia PODEMOS.
 
Utworzona zaledwie rok temu - w styczniu 2014 roku -  partia PODEMOS (pol. - możemy) wysunęła się na prowadzenie w sondażach przedwyborczych, dystansując stare potęgi hiszpańskiej sceny politycznej: centroprawicową Partię Ludową, i centrolewicową Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą.
 
„Wiatr zmian zaczyna wiać w Europie” – krzyczał do tłumu po hiszpańsku i po grecku lider partii, Pablo Iglesias
 
PODEMOS nabrał przysłowiowego wiatru po zwycięstwie w ostatni weekend radykalnie lewicowej partii SYRIZA w Grecji, z którą PODEMOS jest blisko powiązany. Sekretarz generalny partii Pablo Iglesias Turrión pojawił się na scenie z liderem SYRIZY Alexisem Tsiprasem podczas wiecu w Atenach, po wyborczym zwycięstwie SYRIZY.
 
„Marzymy, ale bierzemy nasze marzenie poważnie. Więcej zrobiono w Grecji w ciągu sześciu dni, niż wiele rządów zrobiło przez lata." – mówil Iglesias podczas dzisiejszego wiecu w Madrycie
 Dziesiątki tysięcy Hiszpanów wzięły udział w "marszu dla zmian" zorganizowanym w Madrycie przez radykalnie lewicową partię PODEMOS
 
Program polityczny PODEMOS obejmuje wprowadzenie powszechnego dochodu  podstawowego, rozszerzenie demokracji, rozprawę z unikaniem płacenia podatków i zwiększenie kontroli publicznej nad gospodarką.
 
Partia zamierza doprowadzić do zreformowania Unii Europejskiej, opisujący aktualny układ w strefie euro jako "pułapkę". Chociaż wcześniej PODEMOS wzywał do porzucenia przez Hiszpanię wspólnej waluty, obecnie koncentruje się na głębokiej reformie zasad funkcjonowania eurostrefy.

See video

Proponowane środki na poziomie europejskim to: rozluźnienie sztywnych reguł zadłużenia i deficytu, wspieranie pełnego zatrudnienia jako nowy priorytet polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego, uwspólnotowienie zadłużenia w różnych krajach i lepsza koordynacja polityk gospodarczych pomiędzy państwami członkowskimi.

PODEMOS obiecuje też wyborcom, że zabierze się za mocno zakorzeniony hiszpański establishment, nazwany tam "la Casta" (kasta), który zdominował politykę w kraju od upadku faszyzmu.

Jeden z uczestników marszu, Jose Maria Jacobo, powiedział agencji Reuters, że zwolennicy PODEMOS chcą walczyć przeciwko klasie politycznej kraju.

„To jedyny sposób, aby wykopać wszystkich tych polityków, którzy odbierają nam co tylko się da. Oni próbują odebrać nam nawet naszą godność od nas. Ale, tego nam już nie odbiorą” – powiedział.

“Kapitalizm jest skończony” - powiedział inny z demonstrantów reporterowi telewizji Euronews.

See video

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

jednolity front