Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

Kapitalistyczny reżim pałuje górników. Górnicy: "Zagórowski musi odejść !".

2015 02 03 protest pod siedzibą JSW

W godzinach wieczornych, we wtorek 3 lutego górnicy protestowali przed budynkiem siedziby Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Według telewizji TVP INFO, w protestach uczestniczyło kilka tysięcy osób. Górnicy starli się z policją, która użyła pałek i gumowych kul. Demonstranci w reakcji na agresywną reakcję sił porządkowych odpowiedzieli „gestapo, gestapo”.
 
Od poniedziałku 2 lutego trwa czynna akcja protestacyjna we wszystkich kopalniach w regionie śląsko-dąbrowskim. Górnicy domagają się odwołania zarządu JSW, któremu zarzucają nieudolność, utrzymania porozumień zbiorowych dotyczących płac i deputatów węglowych, objęcia pracowników kopalni Knurów-Szczygłowice od 1 sierpnia 2015 takimi zasadami, na których pracuje reszta pracownikow JSW, oraz likwidacji spółki "JSW Szkolenia i górnictwo".
 
Od środy 28 stycznia trwa natomiast rzekomo "nielegalny" strajk w JSW. Po jego rozpoczęciu prezes Jarosław Zagórowski wycofał się z planów zwolnienia liderów związkowych. Sprzeciwia się jednak uznaniu strajku.
W wywiadzie dla telewizji JasNet Jarosław Zagórowski powiedział

Zaskoczeniem jest skala protestów. Podjęcie protestu, jakim jest strajk jest absolutnie nieadekwatne, strajk jest nielegalny. Każda złotówka wyciągnięta z kasy JSW tylko pogarsza sytuację spółki
 
W poniedziałek 2 lutego kikulet górników blokowało rondo w Katowicach, skandując "Zagórowski musi odejść"
 
O godzinie 21 we wtorek rozpoczęła się kolejna tura rozmów, dotyczących górniczych postulatów.
Jednocześnie w Warszawie odbyło się posiedzenie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, na którym zostało ogłoszone pogotowie strajkowe. Pogotowie strajkowe w dniu 16 stycznia na poziomie ogólnopolskim ogłosiło także NSZZ "Solidarność".


Film z protestu:
 
http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150203/KRAJ/150209911

Społeczność

Ochotnik