Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Apel polskich górników

sierpień 80.png

WZZ Sierpień 80 publikuje APEL POLSKICH GÓRNIKÓW, który zaczyna się słowami: Nie dla strzelania do robotników!
 
Nie dla wykorzystywania instytucji państwa przeciwko protestującym!
 
Apel publikujemy w wersji polskiej oraz w wresji angielskiej, francuskiej, niemieckiej oraz greckiej.
 
12 lutego sąd zdecydował, że strajk kilku tysięcy górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, na południu Polski, jest nielegalny. W tym samym dniu przez miasto przeszła demonstracja żon i dzieci górników, wspierających swych walczących mężów.
 
Władza nie cofa się przed niczym, aby złamać ten trwający od 16 dni protest. Nasłano na górników specjalne oddziały policji, które z wyjątkową brutalnością próbowały stłumić protest, wykorzystując  bez jakiegokolwiek uzasadnienia broń gładkolufową, armatki wodne i gaz łzawiący. Ponad 20 górników zostało już rannych, w tym kilku ciężko. Równocześnie prokuratorzy prowadzą postępowania przeciwko organizatorom protestu, strasząc ich konsekwencjami finansowymi związanymi ze stratami firmy, objętej protestem. Wśród nich jest Krzysztof Łabądź, związkowiec, wielokrotnie represjonowany za swoją działalność, jeden z przywódców strajku w kopalni „Budryk” sprzed 7 lat.
 
Strajkujący górnicy domagają się zwolnienia prezesa spółki, Jarosława Zagórowskiego, którego rządy doprowadziły zakład na skraj zapaści. Rząd, mimo iż posiada ponad połowę udziałów w spółce, nie zamierza ustąpić. Górnicy i ich rodziny są zdeterminowani. Bronią swych miejsc pracy, ale także prawa wszystkich polskich pracowników do protestu.
 
Apelujemy do związków zawodowych, organizacji społecznych z całej Europy o wsparcie naszej walki i wysyłanie listów z poparciem. Tylko solidarność międzynarodowa, podobnie jak w przypadku Grecji, może złamać dyktat rządzących neoliberałów. Tylko razem możemy stawić czoła ich antyspołecznej ofensywie w Europie.
 
Bogusław Ziętek
Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”
 
 
Listy z poparciem prosimy kierować na mail >> darekzal74@gmail.com
 
Źródło: http://www.wzz.org.pl

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

dzierżyński