Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Sukces górników! Po 17 dniach strajku w JSW Zagórowski odchodzi

Strajk w JSW

W piątek 13 lutego wieczorem, 17. dnia od rozpoczęcia strajku w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, doszło do podpisania porozumienia między związkowcami a zarządem, wobec czego strajk został zawieszony, strajk w kopalniach Jastrzębskiej Społki Węglowej został zawieszony. W poniedziałek 16 lutego prace w kopalni zostały wznowione, a prezes złożył formalną rezygnację.

Jak stwierdził rzecznik protestujących Piotr Szereda, zawieszenie nie oznacza zawieszenie strajku.
Związkowcy uznają strajk za sukces, Zgodnie z porozumieniem, Zagórowski odchodzi ze stanowiska prezesa, niemniej jednak, za cenę różnych wyrzeczeń - odpracowania w soboty godzin utraconych poprzez strajk i wydłużenie tygodnia pracy do 6 dni i  50% obniżenie 14-tej pensji.Ma to dać kopalniom 280 milionów oszczędności.

Program porozumienia został zaproponowany przez prezesa Zagórowskiego, jednak dopiero po kilkunastu dniach uznawanego za nielegalny strajku. Wcześniej prezes kategorycznie i bezwarunkowo odmawiał odejścia.
Jak stwierdził Roman Brudziński z Solidarności.
 
"Wszyscy cieszymy się, że mamy w ręku porozumienie. To dokument, który naszym zdaniem pozwalałby na to, aby strajk zakończyć. Natomiast, tak jak mówiliśmy od samego początku, tak warunkujemy dalej - prezesa Zagórowskiego w tej firmie być nie może"
 
Zagórowski prowadził nieudolną politykę prowadzącą spółkę do ruiny. Jak stwierdził przewodniczący WZZ "Sierpień 80" Bogusław Ziętek
 
 
Wartość jednej akcji JSW w momencie debiutu wynosiła 136 zł. Obecnie jest to niewiele ponad 20 zł. To pokazuje umiejętności prezesa JSW w zarządzaniu tą spółką.   
 

Jej wartość spadła z ponad 16 mld zł do 2,5 mld zł w dniu dzisiejszym. W międzyczasie JSW SA przejęła za 1,5 mld zł kopalnię Knurów-Szczygłowice od Kompanii Węglowej. Gdyby odjąć tę kwotę, to JSW byłaby dziś warta 1 mld zł.

Społeczność

SIERP i MŁOT