Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 7 gości.

SLD popiera postulaty opiekunów osób niepełnosprawnych

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych luty 2015

Sojusz Lewicy Demokratycznej nie zgadza się na dzielenie opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy są niezdolni do samodzielnej egzystencji  na dwie grupy – dzieci i dorosłych. To m.in. w tej sprawie protestowali w środę przed Kancelarią Premiera opiekunowie osób niepełnosprawnych.
 

Spór dotyczy wchodzących w lipcu nowych świadczeń pielęgnacyjnych. Zgodnie z nowymi zasadami opiekunowie dzieci dostaną 1200 złotych, a dorosłych niepełnosprawnych - 800 złotych. Przyznanie świadczenia zależne byłoby od kryterium dochodowego - 1 tys. zł netto na osobę w rodzinie. A wysokość - od wieku niepełnosprawnego. Opiekunowie osób, które nie ukończyły 18 lat (lub 25 lat, gdy się uczą), mieliby świadczenie w wysokości 1200 zł w tym roku i 1300 zł od 2016 r. Zaś gdy podopieczny przekroczy ten wiek, świadczenie byłoby zmniejszane do 800 złotych.
 

Data powstania niepełnosprawności jest głównym punktem odniesienia ze względu na przyznawanie odpowiednich zasiłków. Budzi to sprzeciw nie tylko wśród opiekunów osób niepełnosprawnych , ale również wśród partii SLD – mówiła na konferencji posłanka SLD Anna Bańkowska. A Tadeusz Tomaszewski przypomniał, że Sojusz proponował zrównanie wysokości świadczeń, lecz projekt został odrzucony przez rządząca koalicję. SLD wielokrotnie podejmowało inicjatywę co do zmiany wysokości zasiłku pielęgnacyjnego - słynne 153 złote. Także w tej sprawie wnieśliśmy stosowny projekt ustawy, odbyła się debata, chcieliśmy wyrównania oraz wprowadzenia mechanizmów waloryzacji. Ale ustawa została odrzucona – podkreślił Tomaszewski.  
 

Przed KPRM protestowała w środę grupa rodziców niepełnosprawnych dzieci oraz opiekunów osób dorosłych, którym nie podobają się propozycje resortu pracy. Jedną z głównych ich obaw jest, że po wprowadzeniu w życie propozycji MPiPS w przypadku poprawy stanu zdrowia ich podopiecznych, stracą świadczenia. Ich zdaniem proponowane regulacje zachęcają do tego, żeby nie rehabilitować dzieci, nie dążyć do poprawy ich stanu, a także zachęcają do bierności, bo gdy opiekun w jakiś sposób poprawi swój dochód, np. wykonując drobne prace chałupnicze, straci świadczenie.

Źródło: sld.org.pl

Społeczność

UPA