Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

Grecja: KKE sprzeciwia się polityce zwlekania jaką prowadzi rząd Syrizy. Antyrządowe demonstracje komunistów

2015 02 27 KKE przeciwko zwlekaniu Syrizy demonstracja Ateny

Jak donosi strona internetowa Komunistycznej Partii Grecji, w piątek 27 lutego tysiące osób zebrało się na demonstracji zorganizowanej w Atenach aby protestować przeciwko przedłużeniu bailoutu jakie dokonł rząd lewicowej Syrizy i populistycznej partii ANEL. 
 
Przesłaniem pochodu było hasło "zero tolerancji dla umowy pomiędzy rządem a UE rozszerzającej memorandum - natychmiastowego nakończenia memorandum.
 
Jak stwierdził Dimitris Koutsoumpas, sekretarz generalny KKE, nowy rząd przez miesiąć nie był w stanie przedstawić projektu prawa kończącego memorandum, którego żądał grecki lud, lecz podpisał nową umowę z Unią Europejską która jest zdaniem Koutsumpasa kontynuacją anty-ludowej linii poprzednich rządów
 
Koutsumpas uważa, że rząd, który obiecał walczyć z programem bailoutu "nazywa mięso rybą", twierdząc że zamierza zakończyć program bailoutu, jednocześnie go przedłużając. KKE od początku sprzeciwiała się wejśćiu do rządu Syrizy, nazywając Syrizę partią "oportunistów" "zdrajców" i "nową socjaldemokracją". Stoi też na ultra-lewicowym stanowisku koniecznośći natychmiastowego opuszczenia struktur EU przez Grecję, niezależnie od konsekwencji. W momencie kiedy pozbawiona nowoczesnego przemysłu Grecja opuściła by strefę euro i UE, nastąpiłaby momentalna dewaluacja waluty a kraj stoczyłby się gospodarczo do poziomu Tunezji bądź Libanu.
 
 
Syriza prezentuje bardziej realistyczny i dopracowany program, poprzez utworzenie bloku państw sprzeciwiających się bailoutowi. Do tego konieczna jest jednak pomoc z Hiszpanii bądź innego większego państwa Unii Europejskiej, aby wyrzucenie ze strefy euro wszystkich państw sprzeciwiających się polityce trojki było trudniejsze dla bankierów.
 
W obliczu izolacji międzynarodowej Grecji i możliwego zwycięstwa partii PODEMOS w Hiszpanii na jesieni i grożącej katastrofy gospodarczej jaka może spotkać Grecję po wyjściu ze strefu euro, premier Grecji Alexis Tsipras zdecydował się zagrać na czas i przedłużyć program bailoutu o 4 miesiące. Ma to na celu zapobieżenie koniecznośći występowania Grecji ze strefy Euro i podjęcie ostatecznej walki z antyspołeczną polityką Trojki z silniejszej pozycji, w momencie kiedy do czerwonej Grecji dołączy czerwona Hiszpania z partią PODEMOS u władzy.
 
 Tsipras odniósł jednak  zwycięstwo  w sferze językowej. Słowo "trojka", oznaczające Unię Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy trafiło na unijny indeks. Brukselscy oficjele nazywają ją teraz "przedstawicielami instytucji międzynarodowych", którzy nadzorują nie bail-out, lecz "program pomocowy".

Społeczność

Ochotnik