Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Niemcy: Strajk pilotów Lufthansy

Strajk

Piloci Lufthansy rozpoczęli o północy w środę całodobowy strajk. Odwołano 750 spośród planowanych na ten dzień 1400 lotów krótko- i średniodystansowych. To dwunasta akcja strajkowa w ciągu roku.
 
Całodobowy strajk, do którego wezwał związek zawodowy pilotów Cockpit, odbywa się we wszystkich niemieckich portach lotniczych i dotyczyć będzie tylko Lufthansy, a nie jej filii Germanwings i Eurowings. W czwartek strajk obejmie loty międzykontynentalne i towarowe.
 
Cockpit uzasadnia akcję protestacyjną tym, że w prowadzonych w ubiegłym tygodniu negocjacjach z pracodawcą nie osiągnięto żadnego postępu w kwestii zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych. Obecnie piloci już w wieku 55 lat mogą ubiegać się o przejście na wcześniejszą emeryturę z zachowaniem 60 proc. dotychczasowych poborów. Cockpit reprezentuje 5400 pilotów zatrudnionych w Lufthansie.
 
Lufthansa chce podnieść wiek uprawniający do przejścia na wcześniejsza emeryturę. Piloci rozpoczynający obecnie pracę mają być całkowicie pozbawieni tych uprawnień.
 
W związku z tą kwestią oraz innymi wymagającymi uregulowania w nowym układzie zbiorowym problemami doszło w ub. miesiącach do serii strajków pilotów Lufthansy, Lufthansy Cargo i Germanwings.

Społeczność

front