Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Ziętek, Sierpień 80: w górnictwie rząd nic nie robi, tylko gra na czas

Ziętek nówka sztuka.jpg

Kiedy podpisywaliśmy porozumienie, to przekonywano nas, że wszystko musi być zrobione błyskawicznie i nie ma czasu, bo Kompania Węglowa upada - podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.
 
Jak ocenia Pan to, co dzieje się obecnie w górnictwie, a szczególnie w odniesieniu do Kompanii Węglowej?

- To, co robi rząd, to kolejny skandal. Mamy do czynienia z grą na czas, rząd chce jakoś dociągnąć do wyborów. Albo mamy do czynienia z wielką nieudolnością, albo jest to w pełni świadome przeciąganie.
 
 Porozumienie zawarte zostało w styczniu. A do dziś nie ma żadnych rozporządzeń wykonawczych do ustawy, która została przyjęta.
 
 Jeżeli ustawę można było przyjąć w jedną noc, a rozporządzeń nie ma od dwóch miesięcy i nie wiadomo, kiedy będą, to mamy do czynienia z kolejnym skandalem.
 
Czym ta sytuacja skutkuje?

 - To fatalne, bo wielu ludzi usłyszało o tym, że będzie mogło skorzystać z urlopów górniczych.
 
I ci ludzie nie wiedzą, co z nimi będzie. Nie wiedzą, czy będą mogli skorzystać z tych urlopów, czy też nie.
 
Dramatyczna jest sytuacja kopalń, które miały przejść do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, by znaleźć nowego inwestora. One nie wiedzą, na czym stoją, bo nie wiadomo, ilu ludzi odejdzie z nich na urlopy górnicze, kiedy zostaną uruchomione.
 
A od tego zależeć będzie to, jakie będą możliwości produkcyjne tych kopalń, czy będą one miały kim wydobywać węgiel, czy też nie. I ostatnia kwestia...
 
Jaka?

 - Kiedy podpisywaliśmy porozumienie, to przekonywano nas, że wszystko musi być zrobione błyskawicznie i nie ma czasu, bo Kompania Węglowa upada.
 
Tymczasem od dwóch miesięcy nie dzieje się nic, bo rząd zapomniał wydać rozporządzenia do ustawy.
 
A ministrowie za to odpowiedzialni przyjeżdżają sobie na Śląsk, żeby robić sympozja o tym, jak głęboko zalega węgiel oraz o tym, na czym polega rewitalizacja hałd pokopalnianych.
 
Wyraźnie widać, że mamy do czynienia z rządem, który nie rozwiązuje problemów, a chce wyłącznie trwać. W górnictwie ten rząd nic nie robi, tylko gra na czas.
 
A co z Katowickim Holdingiem Węglowym?

 - Stawia to również w trudnej sytuacji Katowicki Holding Węglowy, który w oparciu o rozwiązania przyjęte dla Kompanii Węglowej, planuje przeprowadzenie restrukturyzacji własnej spółki.
 
 Ale bez rządowych rozporządzeń będzie to niewykonalne.
 
Rozmawiał: Jerzy Dudała
 
Źródło: www.wzz.org.pl

Społeczność

future2