Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Grecja: "Ludy Europy powstańcie" - Sierp i młot na Akropolu!

Akropol_transparent.jpg

W proteście przeciwko cięciom budżetowym w związku z planem wprowadzenia w życie rządowego pakietu bezprecedensowych reform demonstranci z Komunistycznej Partii Grecji (KKE) rozwiesili transparenty na murach obronnych starożytnego Akropolu.

O świcie ok. 200 członków KKE sforsowało bramy prowadzące do głównej greckiej atrakcji turystycznej. Następnie demonstranci wywiesili transparenty w języku angielskim i greckim o treści "Ludy Europy - powstańcie". Nie doszło do interwencji policji. Protestujący nie utrudniali turystom wejścia na teren zabytku.

"To nasze przesłanie do Europejczyków. Wszędzie ludzie mają takie same problemy. Przeprowadzając protesty to my, a nie Unia Europejska czy MFW decydujemy o naszym losie" - poinformował przedstawiciel KKE Panagiotis Papageorgopulos.

Głosowanie w greckim parlamencie w sprawie pakietu reform ma się odbyć pod koniec tygodnia. Zakłada on m.in. zmniejszenie emerytur oraz pensji pracowników sektora publicznego. Wzrośnie również podstawowa stawka podatku VAT. Według związków zawodowych cięcia uderzą w ubogich Greków.

"Rząd mógłby podjąć inne działania, a nie zabierać pieniądze rencistom, którzy zarabiają 500 euro miesięcznie" - powiedział prywatnej telewizji Mega przewodniczący związku zawodowego funkcjonariuszy państwowych Spyros Papaspyros.

Ok. 200-300 emerytów i rencistów przemaszerowało we wtorek przez centrum Aten, wykrzykując hasło: "Kradzież naszych rent i emerytur nie jest odpowiedzią!".

Pracownicy sektora publicznego, w tym nauczyciele ze szkół państwowych i pracownicy szpitali, we wtorek rozpoczęli 48-godzinny strajk.

W wyniku strajku odwołano również niektóre loty krajowe greckich linii lotniczych Olympic Air oraz Aegean Airlines.

W środę rozpocznie się strajk generalny - rano i wieczorem nie będzie działał transport publiczny, przez cały dzień zamknięte będą urzędy. W szpitalach będą działały tylko pogotowia. Greccy kontrolerzy lotów również dołączą na 24 godziny do strajku generalnego. W związku z tym odwołane zostaną wszystkie loty do i z Grecji. Stowarzyszenie Kupców Ateńskich zaleciło, aby w geście solidarności z protestującymi zamknąć sklepy tylko na czas demonstracji zaplanowanych w centrum.

Już późnym popołudniem w poniedziałek protestujący nauczyciele wtargnęli do budynku greckiej telewizji państwowej.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Obama rev