Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Dni Ateizmu w Warszawie

dni ateizmu.jpg

Wczoraj odbył się marsz ateistów Krakowskim Przedmieściem w Warszawie. Uczestnicy wydarzenia trzymali transparenty między innymi z hasłami takimi jak: "Chrzest to przestępstwo" czy "Artykuł 196 to święta inkwizycja". Wspomniany artykuł 196 Kodeksu Karnego mówi: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Miała miejsce również symboliczna rekonstrukcja egzekucji Kazimierza Łyszczyńskiego, która miała miejsce ok. 300 lat temu. Był on ateistą pochodzenia szlacheckiego, który został skazany na śmierć za opublikowanie pracy „O nieistnieniu Boga”- jedyny egzemplarz jego dzieła został spalony na Rynku, a do dziś ocalały jedynie fragmenty książki (odtworzone w większości dzięki udokumentowanej mowie oskarżyciela na procesie Łyszczyńskiego, którego cytowano w zarzutach).

Kilkunastu prawicowych aktywistów próbowało zakłócić marsz okrzykami: "Wielka Polska katolicka", "Bóg, Honor i Ojczyzna", "Wyszyńskiego pamiętamy, ateistom żyć nie damy". Na ich hasło „Gdzie jest inkwizycja?”, starsza kobieta uczestnicząca w uroczystości odpowiedziała głośno: „Przecież idziecie!”.

Marsz był częścią Dni Ateizmu w ramach, których toczy się w sejmie Konferencja na rzecz Wolności Sumienia, Słowa, Wyrazu Artystycznego i Nauki (w wyniku licznych protestów PiS-u usunięto z nazwy konferencji słowo „ateizm”).

Społeczność

Dobry kułak