Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 80 gości.

Grecja poddana gospodarczej kwarantannie

alexis tsipras.jpg

Kraje bałkańskie podjęły decyzję o nakazie bankom greckim wycofania greckich papierów dłużnych w obawie przed konsekwencjami rozmów rządu Grecji z europejskimi pożyczkodawcami. Sytuację pogorszyło czwartkowe ogłoszenie przez Komisję Europejską, że ich zdaniem negocjacje z Atenami idą w złym kierunku.

Lewicowy rząd Grecji zaprzeczył natomiast jakimkolwiek rozważaniom na temat ogłoszenia bankructwa lub rezygnacji ze spłaty długów.

"Banki centralne Albanii, Bułgarii, Cypru, Rumunii, Serbii, Turcji i Macedonii zmusiły filie greckich banków działające w tych krajach, by do zera zmniejszyły swoją ekspozycję na ryzyko"- pisze ateńska gazeta "Kathimerini". Zdaniem gazety kraje te pod presją złego obrotu spraw na poziomie negocjacji grecko-unijnych chcą zabezpieczyć swoje gospodarki wewnętrzne przed tzw. efektem domina.

Rząd Alexisa Tsiprasa zarzuca Trojce działania mające na celu gospodarcze odcięcie Grecji od świata. Instytucje europejskie natomiast uważają, że wina leży po stronie lewicowego rządu, który stosuje dość odważną retorykę w stosunku do Trojki- szczególnie w ciągu pierwszych kilku tygodni po wygraniu wyborów przez SYRIZĘ.

Społeczność

LENIN - rocznica