Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Nieludzki wyzysk kierowców ciężarówek

ciężarówka.jpeg

Coraz mniej kierowców tirów ma czas na odpoczynek w podróży. Rekordowy kierowca miał tylko dwa odpoczynki w drodze z Portugalii do Polski. Problemowi napiętych terminów wiążących się z szybką dostawą skutkuje tym, że obecnie co 10-ty kierowca siedzi za kierownicą przemęczony przez co powoduje zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu.

„Jeśli auto nie wozi ładunku, to firma nie zarabia. Jak firma nie zarabia, to ja nie mam wypłaty. A jak nie mam wypłaty, to nie mam z czego utrzymać rodziny. Coś za coś, proste.”- mówi jeden z kierowców.

Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w 2014 roku poddali kontroli ok. 14 tys. tirowców. Napotkali wówczas 7583 przypadki naruszenia przepisów mówiących o tym, że kierowca może jechać 4.5h po czym musi mieć 45min przerwy aby móc jechać kolejne 4.5h.

Niektórzy zawodowi kierowcy znaleźli sposób by oszukać kontrolę przy pomocy urządzeń zakłócających pracę tachografu. Robią to z powodu wysokich kar, które są nakładane zarówno na osobę siedzącą za kierownicą jak i na przewoźnika. Pracownicy boją się o to, że stracą pracę w wyniku kosztów dodatkowych jakie poniesie ich pracodawca oraz tego, że stracą pieniądze by zapłacić karę. Jak zawsze walczy się ze skutkami zamiast z przyczynami.

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse