Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 7 gości.

USA odmawiają szkolenia ukraińskich neonazistów z batalionu Azow

azow.jpg

Izba Reprezentantów Kongresu USA, w trakcie debaty o asygnowaniu środków na obronność, zakazała wydzielenia środków na szkolenie ukraińskiego batalionu ochotniczego Azow, jako ugrupowania neonazistowskiego. Stało się to na wniosek demokraty Johna Conyersa jr.
 
Nakazała też wstrzymanie dostaw przenośnych zestawów przeciwlotniczych, jeśli będzie ryzyko, że mogą one trafić do tej grupy (podobny zakaz wprowadzono w stosunku do Iraku).
 
 - Jestem wdzięczny, że Izba Reprezentantów przyjęła moje poprawki o wstrzymaniu szkoleń, aby upewnić się, że nie uczestniczy w neonazistowski batalion Azow. Zatwierdzono także mój wniosek o wstrzymanie dostaw przenośnych dostaw przeciwlotniczych – oświadczył autor poprawek, demokrata John Conyers jr. z Michigan. Kongresman dodał też, że nadmierna pomoc wojskowa dla Ukrainy może destabilizować sytuację, a nawet uderzać w nasze interesy narodowe.
 
Conyers przypomniał, że wcześniej ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow informował, że to właśnie batalion Azow będzie szkolony przez amerykańskich instruktorów w pierwszej kolejności w ramach ćwiczeń Fearless Guardian. Pod koniec kwietnia Amerykanie rozpoczęli szkolenia żołnierzy ukraińskich na poligonie pod Lwowem. 300 żołnierzy ze 173. brygady powietrznodesantowej US Army ma wyszkolić 900 żołnierzy Gwardii Narodowej. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział wówczas, że szkolenia prowadzić będą także Polacy, Kanadyjczycy i Brytyjczycy.
 
Z decyzji USA dotyczącej batalionu Azow bardzo zadowoleni są Rosjanie. – Lepiej późno, niż wcale – powiedział oficjalny przedstawiciel MSZ FR, Aleksandr Łukaszewicz. Z kolei przedstawiciele prorosyjskich separatystów w Donbasie twierdzą, że formalny zakaz szkolenia ochotników z Azowa jest jedynie polityczna propagandą, za którą nie pójdą czyny.
 
Batalion Azow powstał wiosną 2014. W jego skład weszli najbardziej radykalni aktywiści tzw. Euromajdanu, m.in. z Automajdanu i Patriotów Ukrainy. Jesienią grupa, biorąca udział w walkach na wschodzie Ukrainy (głównie w okolicach Mariupola), została przekształcona w pułk. Symbolami Azowa są neonazistowskie Wolfsangel i Schwarze Sonne.
 
Źródło: www.altair.com.pl

Społeczność

Obama rev