Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Bogdanka: Demonstracja związkowców

Górnictwo

Związkowcy z kopalni Bogdanka pikietowali w środę przed siedzibą zarządu spółki, domagając się utrzymania miejsc pracy oraz poziomu płac z 2014 r. 
 
W pikiecie uczestniczyło ok. tysiąca osób z flagami związkowymi i transparentami z napisami: "Pracownik to aktywo a nie koszt", "Precz z polityką zwalniania ludzi", "Załoga największą wartością Bogdanki", "Rada nadzorcza - laików górnictwa". "Fundusze - ich religią pieniądze, a kościołem bank", "Polityka rządu - upadłość Bogdanki".
Bogdanka obniżyła zakładany poziom wydobycia węgla w 2015 r. do 8,5 mln ton, z wcześniej planowanych 9,5 mln (możliwości produkcyjne kopalni to 11,5 mln ton/r.). Władze spółki zapowiedziały m.in. ograniczenie czasu pracy do 5 dni w tygodniu i ograniczenie zatrudnienia. To ostantnie ma polegać na tym, że odchodzić będą na emerytury pracownicy, którzy nabyli już do nich praw, a pracownikom zatrudnionym na czas określony umowy nie zostaną przedłużone.
Wg związków zawodowych do końca roku może to dotyczyć w sumie ok. 400 osób.
W petycji skierowanej do zarządu związkowcy domagają się ograniczenia zleceń firmom zewnętrznym, tylko do tych prac, których nie są w stanie wykonać pracownicy Bogdanki. Ich zdaniem ma to pozwolić utrzymać istniejące miejsca pracy. 

Społeczność

LENIN