Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 50 gości.

Irak: Ataki tureckich wojsk na dżihadystów i PKK

F16 armii tureckiej

W niedzielę 26 lipca wieczorem tureckie myśliwce F-16 wystartowały z bazy w Diyarbakir na południowym wschodzie Turcji,w celu przeprowadzenia uderzeń na pozycje Kurdów z PKK w górach Kandil na północy Iraku.
 
 
 PKK (Partia Pracujących Kurdystanu) jest uważana przez Ankarę i Waszyngton za organizację terrorystyczną. PKK oskarża umiarkowanie islamski turecki rząd o potajemne sprzyjanie dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS) na szkodę Kurdów w Syrii.
 
 
W piątek, po samobójczych zamachach w Suruc z 20 lipca, Turcja rozpoczęła ofensywę przeciwko dżihadystom w Syrii. Jednocześnie został otwarty drugi front przeciwko PKK, po tym jak Kurdowie, w odwecie za zamach w Suruc zabili dwóch policjantów.
 
 
Ataki na pozycje PKK w Iraku zagrażają rozpoczętemu w 2012 roku turecko-kurdyjskiemu procesowi pokojowemu. W wyniku konfliktu kurdyjskiego w Turcji w ciągu ponad 30 lat zginęło ok. 45 tysięcy ludzi, głównie Kurdów. W ostatnich wyborach parlamentarnych produkurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) zdobyła 13% głosów i 80 miejsc w 550-osobowym tureckim parlamencie.

Społeczność

CAPITALIST