Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

MSW Turcji: Wkrótce "wszechstronna walka" koalicji z IS

Islamiści z ISIL

Amerykańskie samoloty i drony przybywają do tureckich baz i wkrótce rozpocznie się "wszechstronna walka" z bojownikami Państwa Islamskiego - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.
 

Turcja formalnie zaakceptowała w lipcu użycie swych baz lotniczych przez USA i koalicję walczącą z Państwem Islamskim (IS), zasadniczo zmieniając politykę po latach ociągania się z zaangażowaniem w walkę z dżihadystami w północnej Syrii.

Turcja i USA opracowują plany zapewnienia ochrony z powietrza grupie wyszkolonych przez Amerykanów syryjskich rebeliantów walczących w Syrii. Rzecznik amerykańskiego resortu obrony Bill Urban powiedział we wtorek, że pierwsze uderzenie obronne sił USA zostało przeprowadzone w piątek i miało na celu wsparcie ugrupowania Nowa Syria, które zostało przez Amerykanów "wyszkolone i wyposażone".

Dyplomaci zbliżeni do planów twierdzą, że odcięcie IS od granicy, przez którą do Państwa Islamskiego płyną zagraniczni bojownicy i zaopatrzenie, może diametralnie zmienić sytuację w walce. Waszyngton poinformował we wtorek, że wiele wskazuje na to, że niektórzy syryjscy rebelianci wyszkoleni w USA zostali pojmani przez bojowników z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra.

Konflikt w Syrii wybuchł w marcu 2011 roku początkowo jako rebelia przeciwko reżimowi w Damaszku. Od tego czasu uaktywniło się tam wiele ugrupowań rebelianckich, również dżihadystycznych. Na terenach Syrii i Iraku Państwo Islamskie utworzyło samozwańczy kalifat.

News został przygotowany przez Tow. Szymona.

Społeczność

Lenin 005