Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Ostateczna pomoc dla Grecji zatwierdzona

UE - flaga

Ministrowie finansów państw strefy euro dali zielone światło dla przekazania Grecji wynoszącej 26 mld euro pierwszej transzy pomocy. Podczas środowej telekonferencji ostatecznie zatwierdzili program wsparcia dla tego kraju, który ma sięgać 86 mld euro. 
            Wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis poinformował na Twitterze, że podpisał w imieniu KE memorandum, które określa działania, jakie grecki rząd ma podjąć, by rozwiązać główne problemy stojące przed grecką gospodarką. Wcześniej tekst memorandum został przyjęty przez eurogrupę.

            Rząd w Atenach, w którego imieniu dokument podpisał minister finansów, zobowiązał się w nim do reform mających na celu przywrócenie stabilności budżetowej i finansowej, pobudzenie wzrostu gospodarczego oraz inwestycji, a także zwiększenie konkurencyjności i przeprowadzenie zmian w administracji publicznej.

            Greckie władze mają możliwość przywrócenia stabilności finansowej. To, co się będzie liczyło na końcu, to wdrożenie reform" - podkreślił Dombrovskis.
            Pierwsza część pomocy dla Aten z Europejskiego Mechanizmu Stabilności ma wynieść do 26 mld euro, z czego 13 mld Grecja ma otrzymać 20 sierpnia. 3 mld zostaną wypłacone we wrześniu i w październiku, a 10 mld euro przeznaczone będzie na rekapitalizację banków; ta kwota zostanie ulokowana na specjalnym koncie w Luksemburgu. Na rekapitalizację i restrukturyzację banków przewidziano w sumie 25 mld euro w ramach całego pakietu pomocowego.
            W środę trzeci pakiet pomocowy dla Grecji zaakceptował niemiecki Bundestag, a także przedstawiciele parlamentów Austrii oraz Estonii. W czwartek Grecja ma spłacić należności wobec Europejskiego Banku Centralnego w wys. 3,5 mld euro.

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse