Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 28 gości.

Indie: Pracownicy przeciwko liberalnym reformom

indie strajk.jpg

W czwartek 24-godzinny strajk sparaliżował w Indiach kilka gałęzi gospodarki. Protestujący występują przeciwko reformom nacjonalistycznego rządu Narendry Modiego, który zamierza przeprowadzić masową prywatyzację przedsiębiorstw, prawnie umożliwić uelastycznienie form zatrudnienia oraz uszczuplić prawa związków zawodowych.

Zgodnie z doniesieniami dziennika „Hindustan Times” w strajku uczestniczy ponad 150 mln osób. Są to pracownicy zrzeszeni w 10 największych związkach zawodowych w tym kraju. Skutki strajku odczuwają m.in. takie miasta jak New Dehli, Kalkuta czy Bhoplal. Strajkującym udało się sparaliżować działalność banków, komunikacji publicznej oraz skrócić długość zmiany w przedsiębiorstwach prywatnych i państwowych. Poza tym wydarzenia w Indiach najbardziej dotknęły sektor budowlany, górniczy i transport.

Rządzący od 12 lat stanem Gudżarat- Narendra Modi, który jest zagorzałym neoliberałem wprowadził na tymże terenie jak to określają protestujący, raj dla inwestorów i piekło dla pracowników. Teraz Modi planuje wprowadzić te same rozwiązania na szczeblu krajowym poprzez zmarginalizowanie i tak skąpych praw socjalnych, uszczuplenie praw pracowniczych i uelastycznienie form zatrudnienia.

Społeczność

Pokój i ziemia