Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Szymon Pawlikowski: Uchodźcy

Imigranci z Bliskiego Wschodu pokonują drut kolczasty na granicy serbsko-węgierskiej

Temat uchodźców jest w dzisiejszych dniach tematem bardzo popularnym. W każdych mediach można coś usłyszeć na ich temat. W ciągu dnia słyszymy polityków którzy, przed wyborami przedstawiają swoje zdanie w związku z uchodźcami, natomiast wieczorami możemy obejrzeć debaty polityków, politologów, redaktorów czy jakichkolwiek innych ludzi, którzy są skłonni podyskutować przed kamerą.

 Internet także nie jest pozbawiony debat na temat uchodźców i planowanej polityki w związku z ich przyjęciem. Na popularnych portalach społecznościowych można znaleźć bez liku komentarzy o charakterze rasistowskim, ksenofobicznym czy nacjonalistycznym. 

Powyższy obrazek ktoś dodał w komentarzu pod wydarzeniem, które nawołuje do nieprzyjmowania uchodźców do Polski. Jest on co najmniej kontrowersyjny, ponieważ przedstawia Adolfa Hitlera – osobę, która była odpowiedzialna za pozbawianie życia całej rzeszy ludzi, tylko z powodu tego, w jakiej rodzinie się urodzili czy jaki kolor skóry posiadali. Hitler posługiwał się takimi samymi argumentami co dzisiejsi narodowcy, tyle że odnosił się do Żydów, a nie do Muzułmanów, chociaż i ich szczerze nienawidził.

Dobrze by było, gdyby jeszcze ta „mowa nienawiści” Polskich narodowców, była czymś konkretnym uzasadniona. Ludzie boją się uchodźców, ponieważ słyszą zewsząd informacje, że „Arabowie zgwałcą nasze kobiety i nasze kozy”, chociaż statystyki mówią coś zupełnie innego.

Statystyka dotyczy roku 2010i

Jak widać odsetek gwałtów w Syrii, Jemenie czy Turcji jest bardzo niski, a są to państwa gdzie główną i dominującą religią jest Islam. Natomiast w krajach gdzie większość ludzi deklaruje się jako chrześcijanie, niestety tak różowo nie jest.

Dobra, zabrzmi to może nie smacznie, ale gwałt, gwałtem, a co jeśli chodzi o pospolite zbrodnie typu kradzież? Posłużę się tu przykładem Wielkiej Brytanii, która jak wiadomo jest „Mekką imigrantów”. Otóż Polacy w UK są najbardziej liczną mniejszością narodową, która była karana, za wszelakie zbrodnie – zaczynając od drobnej kradzieży, przez gwałty na brutalnych morderstwach kończącii.

Idąc dalej, niektórzy boją się tak zwanych imigrantów ekonomicznych, którzy to mają siedzieć w Polsce na zasiłku i żerować na Polakach, którzy to by na te zasiłki pracowali. Polacy mają dostać od UE wsparcie finansowe, za każdego uchodźcę. Polska dostanie 6 lub 10 tys. euroiii, wszystko w zależności od tego, skąd ten uchodźca będzie pochodził. Także z własnej kieszeni na utrzymanie nawet imigrantów ekonomicznych, niekoniecznie uchodźców, z kieszeni Polaków nic nie ucieknie.

Mówiąc o uchodźcach, grzechem byłoby nie wspomnieć o Drugiej Wojnie Światowej podczas której, wielu Polaków uciekało przed wojną za granicę, tak samo, jak ludzie mieszkający na Bliskim Wschodzie – oni też uciekają przed wojną, o czym trzeba pamiętać. W roku 1939 nikt nie marudził, coby tych Polaków przyjąć bądź nie przyjąć, był to naturalny ludzki odruch. 

Polacy ponadto są zobowiązani do przyjęcia uchodźców, ponieważ i my jesteśmy odpowiedzialni za konflikty na Bliskim Wschodzie, chociażby przez sam fakt stacjonowania Polskich żołnierzy w tamtych regionach.

Pamiętajmy, że przyjęcie do Europy całej populacji Bliskiego Wschodu czy północnej Afryki żadnym rozwiązaniem nie jest i nie będzie, ale bądźmy, chociaż w jakimś stopniu istotami posiadającymi empatię, szczególnie że i my przyczyniliśmy się do tego, co się dzieje w tamtych regionach. Europa powinna także naciskać na „wuja Sama”, który pragnął szerzyć „demokracje” na Bliskim Wschodzie, ponieważ to jego działania są głównym powodem takiego stanu rzeczy. Stany Zjednoczone, chociaż część odpowiedzialności za swoje działania powinny wziąć, a nie udawać, że wszystko jest w porządku.

Ludzie powinni sobie uświadomić, że my nie będziemy gościć i pomagać terrorystom, tylko zwyczajnym obywatelom, którzy po prostu bali się o swoje życie i nie wykluczone, że stracili większość dorobku swojego życia. Uciekając spakowali to, co im było bardziej potrzebne oraz zabrali z sobą ewentualnie jakieś podręczne rzeczy, które pomogłyby im w podróży do innego świata, świata bez wojny — Europy. Nie wykluczone, że większość tych uchodźców, widziało śmierć ludzi im bardzo bliskich, czy to na wojnie, czy to tonących w rozpadającym się pontonie, nie bądźmy obojętni na ich krzywdę. Kto wie – może to my za kilkanaście lat będziemy uciekać na Bliski Wschód w poszukiwaniu pokoju. Jakbyśmy się czuli, gdybyśmy zostali zwyzywani od zwierząt i organizowano by manifestacje podczas której, część uczestników nawoływałaby do mordowania nas?

Na koniec pragnąłbym przywołać wiersz Martina Niemöllera, który to został napisany w latach trzydziestych XX wieku, myślę, że teraz jego aktualność w pewnym sensie wraca:

„Kiedy naziści przyszli po komunistów, milczałem,
nie byłem komunistą.
Kiedy zamknęli socjaldemokratów, milczałem,
nie byłem socjaldemokratą.
Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem,
nie byłem związkowcem.
Kiedy przyszli po Żydów, milczałem,
nie byłem Żydem.
Kiedy przyszli po mnie, nie było już nikogo, kto mógłby zaprotestować”.

Przypisy:
i https://en.wikipedia.org/wiki/Rape_statistics
ii http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/law-and-order/8439117/EU-migrants-commit-500-crimes-a-week-in-UK.html
iii http://trojmiasto.eska.pl/newsy/zespol-ds-imigrantow-w-gdansku-na-jaka-pomoc-i-jakie-pieniadze-mozeliczyc-uchodzca-kto-bedzie-za-to-placil/41138

Społeczność

Chcemy waszych minerałów