Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 17 gości.

USA: 11 stanów wydaje więcej na więźniów niż na studentów

0004NP9VI1M199JY-C116-F4.jpg

Zgodnie z raportem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk 11 stanów USA wydaje więcej na więziennictwo niż na edukację w państwowych uczelniach wyższych. Dotyczy to stanów: Michigan, Oregon, Arizona, Vermont, Colorado, Pensylwania, New Hampshire, Delaware, Rhode Island, Massachusetts i Connecticut.

Zgodnie z badaniem Akademii od 2008 roku we wskazanych stanach obniżono wydatki na publiczne szkolnictwo wyższe o 20%. Tymczasem wydatki na więzienia wzrosły o 41% od 1986 roku. Budżet stanowy nie jest jedynym źródłem finansowania placówek publicznych, jednak stanowi ponad 50% pieniędzy otrzymywanych przez uczelnie wyższe. Pozostałe źródła finansowania pochodzą z budżetu federalnego oraz z opłat studenckich (w tym czesnego).

Arne Duncan- amerykański sekretarz edukacji proponuje przekierowanie części kapitału budżetowego z więziennictwa na szkolnictwo wyższe. Dodatkowo Departament Edukacji proponuje rezygnacji z kary więzienia w przypadkach przestępstw bez użycia przemocy. Jest to kolejny dowód na nieefektywność założenia, że lepiej karać niż zapobiegać, podczas gdy w krajach skandynawskich zamyka się więzienia dzięki rozwiniętej resocjalizacji, w USA są one niemal biznesem dla prywatnych firm otwierających więzienia.

Społeczność

jednolity front