Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Wielka Brytania: David Cameron nowym premiarem

david-cameron-2-1.jpg

Po ustąpieniu Gordona Browna królowa Elżbieta II powierzyła misję utworzenia nowego rządu liderowi Konserwatystów Davidowi Cameronowi.

Rezygnacja dotychczasowego premiera, Gordona Browna jest związana z niezadowalającym wynikiem, jaki uzyskała jego Partia Pracy w ostatnich wyborach oraz z fiaskiem rozmów nad stworzeniem rządu.

Jak 11 maja wieczorem podał poral news.bbc.co.uk, nie jest jeszcze wiadomo, czy Partia Konserwatywna, która w wyborach 6 maja zdobyła najwięcej mandatów, ale nie większość niezbędną do samodzielnego rządzenia, osiągnęła formalne porozumienie z Liberalnymi Demokratami w sprawie sformowania koalicji. Natomiast z pewnością zerwane zostały rozmowy o ewentualnej koalicji pomiędzy Partią Pracy i Liberalnymi Demokratami.

Ustępujący szef rządu Brown w pełnym emocji oświadczeniu przed wejściem do siedziby przy Downing Street 10 podziękował swojemu sztabowi, a także żonie Sarze i dzieciom, wraz z którymi udał się później do pałacu Buckingham. Powiedział: Kochałem tę pracę, nie prestiż z nią związany, tytuły i ceremonię – których nie kocham wcale. Nie, kochałem tę pracę za potencjał do uczynienia kraju, który kocham uczciwszym, bardziej tolerancyjnym, bardziej zielonym, bardziej demokratycznym, bardziej zamożnym i bardziej sprawiedliwym – prawdziwie potężniejszą Brytanią.

- Spoglądając na przeszłe lata, na wyzwania jakie podejmowałem włączając w to światowy kryzys gospodarczy zawsze starałem się dać z siebie wszystko dla kraju, jego wartości i ludzi - mówił ustępujący premier. - Lubiłem tę pracę, za potencjał, jaki dawała by robić ten kraj bardziej zielony, bardziej tolerancyjny i demokratyczny - mówił do dziennikarzy Brown.

Brown nie jest już także szefem Partii Pracy. Do czasu wyłonienia nowego lidera, obowiązki szefa partii będzie pełnić Harriet Harman.

Społeczność

1917 rev