Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Erdogan pomoże Orbanowi i Merkel w budowie Festung Europa?

Recip Tayip Erdogan - prezydent Turcji od lipca 2014

Jak stwierdził wczoraj w Brukseli prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, jest on gotów do współpracy z UE w regulacji przepływu uchodźców z ogarniętej wojną Syrii pod warunkiem postępów w procesie akcesji Turcji do UE.
Jak stwierdził szef rady UE Donald Tusk, Turcja powinna "lepiej zarządzać swoimi granicami"
W Turcji przebywa w tym momencie 2,5 miliona imigrantów, w tym 300 tysięcy Irakijczyków i 2,2 miliona Syryjczyków. Turecki rząd wydał 7,8 miliarda złotych na ich utrzymanie.
 
Erdogan stwierdził też o konieczności "walki z terroryzmem" rozumiejąc pod tym terminem zarówno dżihadystowską Organizację Państwa Islamskiego, jak i lewicowo-narodowowyzwoleńczą Partię Pracujących Kurdystanu, której syryjskie skrzydło walczy z ISIS na terenie Rożawy na północnym wschodzie Syrii.
 
  Jak stwierdził Erdogan "Nie możemy mówić o dobrych i o złych terrorystach" - a PKK Abdullaha Ocalana powinna być traktowana tak samo jak Organizacja Państwa Islamskiego kalifa al-Bagdadiego. W nocy z 29 na 30 września przy granicy z Irakiem Tureckie wojsko zabiło 30 bojowników PKK.
 
Erdogan stwierdził jednak, że nie zamierza zamykać granic - "Nigdy nie odesłaliśmy ludzi, którzy przybyli do Turcji, do innych krajów
Turecki prezydent oświadczył, że do rozwiązania problemu uchodźców konieczne jest utworzenie bezpiecznych stref, które będą wolne od terroryzmu, a także stref zakazu lotów nad Syrią.

Społeczność

LENIN - rocznica