Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 5 gości.

Ruda Śląska: Demonstracja górników

Bogusław Ziętek w Rudzie Śląskiej 13.10.2015

We wtorek 13 października w najbardziej górniczym mieście w Polsce -Rudzie Śląskiej - odbyła się wielotysięczna demonstracja górników.
 
Jak podaje biuletyn wydany przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy
 
 
Rząd premier Ewy Kopacz złamał porozumienie społeczne z 17 stycznia 2015 roku. Oszukał górników, oszukał pracowników innych zakładów w naszym regionie, oszukał mieszkańców Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego! Obok wdrożenia rozwiązań naprawczych w górnictwie pozwalających przetrwać tej branży dekoniunkturę i zachować miejsca pracy w sektorze, rząd zobowiązał się do działań na rzecz wsparcia innych branż na Śląsku i w Zagłębiu. Miał powstać specjalny Program dla Śląska pozwalający na odbudowę przemysłu, rozwój naszego regionu i poprawę życia jego mieszkańców. Żadnego z tych zobowiązań rząd nie dotrzymał! Nie tylko ich słowa, ale również ich podpisy pod dokumentami są nic nie warte! (...) Z kłamcami z PO i PSL nie ma sensu już rozmawiać!"
 
Jak stwierdził przewodniczący WZZ "Sierpień 80" Bogusław Ziętek o dotychczasowej władzy źle świadczy np. sprawa wdów górniczych,  Osiem lat nie potraficie załatwić sprawy dla 17 kobiet, które w tym kraju zostały bez środków do życia
 
 
Ziętek wzywał też do niegłosowania na ultraliberalną partię nowoczesna.pl Ryszarda Petru
 

Dla setek tysięcy ludzi podwyżka płacy minimalnej to być albo nie być 
 
Ziętek twierdzi, że nowym prezesem Towarzystwa Finansowego Silesia, spółki która ma być posiadaczem Kompanii Węglowej miał zostać b. szef Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski- Ziemia tu zapłonie, górnicy zjadą i nie wyjadą (…) jeżeli tego typu ludzie będą chcieli nami rządzić. Nie po to ludzie z JSW własną krwią płacili, aby się go pozbyć, żeby teraz miał wrócić do Nowej Kompanii Węglowej - zaznaczył Ziętek.
 

Jak mówił Ziętek Władza jest dla ludzi, dla społeczeństwa, a nie odwrotnie, ta wladza przypomniała sobie o tym w dniu wyborów, kiedy trzeba wyjść do ludzi i powiedziećGłosujcie na nas kolejny raz, znowu was oszukamy, głosujcie na nas kolejny raz, znowu odbierzemy wam pracę, znowu zamkniemy wasze zakłady, głosujcie na nas kolejny raz, bo gdzie my biedni z PSLu i z Platformy pójdziemy roboty szukać i zarobimy na swoje zegarki
 

W dniu 30 września  rząd przyjął plan dla górnictwa, który przewiduje, że spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej. Górnicy zarzucają, że plan dla górnictwa jest zarzuceniem porozumienia ze stycznia. Związki zawodowe podpisały porozumienie o powołaniu Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. 5 października odbyła się demonstracja w Brzeszczach.
 
 
Treść porozumienia rządu Ewy Kopacz z górnikami z dnia 17 stycznia:
 
 
https://www.premier.gov.pl/files/files/pelna_tresc_porozumienia_rzadu_z_gornikami.pdf

See video

Społeczność

Lenin 666