Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Leki droższe od złota, platyny i plutonu!!!

leki.jpg

 Dr Joseph R. Mikhael z Mayo Clinic stwierdził podczas międzynarodowego kongresu hematologii w Nowym Jorku, że mimo tego, że leki coraz efektywniej przedłużają życie chorych, to ich ceny stanowczo przekraczają budżet większości pacjentów. Jest wiele leków, które wycenione są drożej niż… złoto, platyna i pluton.

Przykładem jest chociażby lek zarejestrowany w tym roku przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), którego używa się do leczenia szpiczaka mnogiego (nowotworu układu krwiotwórczego, który objawia się obniżonym stężeniem hemoglobiny we krwi). Koszt 6 tabletek to ok. 7-8 tys. dolarów. Jeżeli przeliczyć koszty tego leku na jeden gram, to jego cena przekracza wartość złota, platyny i plutonu. Za gram najdroższego ze wspomnianych pierwiastków, platyny, zapłacilibyśmy 4 tys. dolarów. Natomiast za gram leku na szpiczaka mnogiego… 100 tys. dolarów.

W onkologii mają miejsce także inne przypadki leków, których wykupienie jest bardzo drogie. Istnieje preparat zawierający przeciwciała anty-PD1/PD-2, pobudzający układ odpornościowy do zwalczania takich typów nowotworów jak: czerniak, chłoniak czy białaczka. Roczny koszt kuracji takim lekiem wynosi 300 tys. dolarów.

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse