Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Narodowcy zapraszają prezydenta na Marsz Niepodległości. Czy Duda poprze nacjonalizm?

Andrzej Duda prezydent RP

Skrajnie prawicowe ugrupowanie Ruch Narodowy wystosowało oficjalne zaproszenie dla prezydenta Andrzeja Dudy na organizowany przez polskich nacjonalistów i faszystów Marsz Niepodległości – informuje Dziennik Trybuna. Odbywa się on co roku 11 listopada w Warszawie, już od wielu lat. Jednakowoż od 2010 r. marsze te przybierają na agresji. Prawicowcy demolują miasto, atakują postronnych ludzi, biją się z policją, dochodzi też do aktów agresji wobec lewicowców, liberałów i mniej skrajnych prawicowców. Każdy taki marsz to również promocja nacjonalizmu i faszyzmu, skandowanie rasistowskich haseł, nawoływanie do przemocy i zabijania. W 2011 r. bojówkarze Marszu Niepodległości starli się z działaczami niemieckiej antyfaszystowskiej organizacji ANTIFA. W kolejnych latach palono tęczę na Placu Zbawiciela, atakowano też dziennikarzy uznanych przez narodowców za „nieprawe” stacji telewizyjnych.
 
Kancelaria Prezydenta nie wystosowała jeszcze odpowiedzi na zaproszenie. Gdyby Andrzej Duda wziął udział w tegorocznym Marszu Niepodległości (dominować mają hasła antyislamskie oraz skierowane przeciwko uchodźcom z Bliskiego Wschodu), oznaczałoby to poparcie dla ruchów skrajnej prawicy, stanowiących śmiertelne zagrożenie dla ludzkiej cywilizacji. Nie jest to jednak wcale wykluczone, ponieważ Ruch Narodowy w ostatnich latach politycznie mocno zbliżył się do PiS-u, z którego wywodzi się prezydent. Jego poprzednik, Bronisław Komorowski, organizował własne marsze z okazji Święta Niepodległości, pod hasłem „Razem dla Niepodległej”.
 
Ruch Narodowy stanowi rosnące zagrożenie. Po raz pierwszy w historii wprowadził do Sejmu swoich przedstawicieli w liczbie dziesięciu. Kandydowali z komitetu Kukiz’15. Sam muzyk od Marszów Niepodległości przed kilku laty się odżegnał ze względu na obecne tam hasła rasistowskie, ale (jak widać) owocnie współpracuje z jego organizatorami.

Społeczność

SIERP i MŁOT