Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Sukces PODEMOS! Ostateczne wyniki wyborów w Hiszpanii

Pablo Iglesias z PODEMOS świętuje wynik wyborczy 20 grudnia 2015

Wbrew długiej serii niezbyt korzystnych sondaży, włącznie z sondażem exit polls, którego wyniki opublikowano zaraz po zamknięciu lokali wyborczych, lewicowa partia PODEMOS uzyskała w wyborach parlamentarnych w Hiszpanii aż 20,66% głosów i 69 mandatów w 350-osobowej izbie niższej parlamentu.
 
Tradycyjne ugrupowanie na lewo od centrolewicowej PSOE, czyli Zjednoczona Lewica (IU), prowadzona przez charyzmatycznego lidera Alberto Garzóna Espinosę otrzymała 3,67% i 2 mandaty. Warto zaznaczyć, że PODEMOS w dwóch regionach okazała się najmocniejszym ugrupowaniem: w Katalonii (gdzie tworzyła koalicję z IU oraz otrzymała wsparcie lewicowej burmistrz Barcelony Ady Colau) i w Kraju Basków. Gdyby zsumować wyniki PODEMOS i IU otrzymamy lepszy rezultat pod względem liczby głosów niż uzyskany przez PSOE.
 
 
Ogólne wyniki przedstawiają się następująco:
 
 
Partia Ludowa (PP) – 28, 72% głosów i 123 mandaty (strata ponad 16% i 64 miejsc w parlamencie),
 
PSOE– 22,01%, 90 mandatów,
 
PODEMOS – 20,66 %, 69 mandatów,
 
Ciudadanos (liberałowie, porównani przez jeden z polskich dzienników do .Nowoczesnej, od kilku miesięcy promowani przez burżuazyjne media i finansowani przez kapitalistów, liczących, że zastąpią zdegenerowaną PP) – 13,93%, 40 mandatów,
 
Zjednoczona Lewica – 3,67%, 2 mandaty,
 
 
Lewicujący nacjonaliści z Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) otrzymali ponadto ponad 2% głosów, a podobne ugrupowanie baskijskie – EH Bildu – blisko 1%.
 
 
Uwagę zwraca niewielka przewaga PSOE nad PODEMOS pod względem liczby głosów, a za to znacząca, jeśli idzie o mandaty. Wynika to z natury hiszpańskiego prawa wyborczego, faworyzującego okręgi wiejskie i małe miasteczka, będące bastionami prawicy, a w przypadku Andaluzji – PSOE. Niewątpliwie twórcy tych przepisów obawiali się siły zgrupowanej w wielkich miastach klasy robotniczej. Ta zaś w ogromnej większości oddała głos na PODEMOS.

 
Autor newsa: tow.Jakub

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

SIERP i MŁOT