Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Polska: Pracownicy Orlenu apelują o cofnięcie decyzji w sprawie sprzedaży spółek transportowych

Orlen.jpg

Trzy największe organizacje związkowe w PKN Orlen zaapelowały do nowego prezesa spółki Wojciecha Jasińskiego o odstąpienie od sprzedaży spółek Orlen Transport i Orlen KolTrans na rzecz odpowiednio Trans Polonia i PKP Cargo.
 
 
Zarząd pod kierownictwem poprzedniego prezesa Jacka Krawca zdecydował o podpisaniu warunkowych umów sprzedaży 100% udziałów spółki Orlen Transport na rzecz firmy Trans Polonia za ok. 85 mln zł oraz 99,85% udziałów Orlen Koltrans na rzecz PKP Cargo za ponad 250 mln zł.
 
Międzyzakładowy Branżowy Związek Zawodowy w Grupie Kapitałowej PKN Orlen, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” PKN Orlen i Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego w grupie kapitałowej PKN Orlen wystosowały wspólny apel do nowego prezesa, w którym wnoszą o weryfikację podjętych zobowiązań i zmianę tych decyzji.
 
Związkowcy argumentują, że decyzję podjęto bez uprzedniego współdziałania ze stroną społeczną w sprawie pakietów gwarancji pracowniczych.
Organizacje związkowe piszą również, że „zachowanie bezpośredniej kontroli nad procesami logistycznymi powinno stanowić podstawową działalność okołoprodukcyjną. Z tych powodów uważamy sprzedaż spółek Orlen Transport i Orlen Koltrans za szkodliwą i zagrażającą bezpieczeństwu zakładu produkcyjnego w Płocku”.
 
Związkowcy przekonują także, że ewentualna finalizacja tych transakcji oznaczałaby „wyprowadzenie” spółek z miasta, a to wpłynęłoby na wielkość podatków odprowadzanych na rzecz Płocka przez spółki grupy kapitałowej Orlen i byłoby wysoce szkodliwe dla miasta.

Społeczność

che rebel