Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Związek Zawodowy Górników walczy o deputaty węglowe.

ZZG_w_Polsce.jpg

„Obecna sytuacja jest niesprawiedliwa. Podzielono sztucznie emerytów na tych, którzy dostają deputat węglowy, tych, którym go zabrano, i tych, którzy w ogóle go nie dostają. To sytuacja niedopuszczalna”- mówi Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce.

ZZG postuluje ustawowe wprowadzenie darmowego deputatu węglowego z budżetu państwa dla wszystkich emerytowanych górników. Jest to związane z tradycją panującą w tym zawodzie, polegającą na tym, że załogi pracownicze i emeryci mają prawo do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie. Obecnie spółki węglowe starają się ograniczyć lub zlikwidować takie świadczenia ze względu na koszty.

Kompania Węglowa np., blisko dwa lata temu pozbawiła rencistów i emerytów prawa do darmowego węgla. Jastrzębska Spółka Węglowa wypowiedziała emerytom i rencistom prawo do wspomnianego przywileju a Katowicki Holding Węglowy w 2014 roku zawiesił deputat węglowy emerytom. Natomiast kopalnia Bogdanka nadal stosuje się do górniczej tradycji.

ZZG argumentuje, że spółki złamały zasadę, że prawo nie działa wstecz i deputat węglowy przysługuje wszystkim emerytowanym górnikom. Związek zawodowy pod koniec ubiegłego roku złożył zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i teraz musi zebrać 100 tys. podpisów. Projekt ustawy obywatelskiej zapewnia deputat węglowy emerytom i obecnym pracownikom, gdy przejdą na emerytury.

Społeczność

rot front