Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 20 gości.

Kandydaci na przewodniczącego/przewodniczącą SLD odpowiadają na pytania WR - część IV - Joanna Senyszyn

Joanna Senyszyn - kandydatka nr 1 z listy SLD w okręgu małopolsko-świętokrzyskim w wyborach do Europarlamentu 2014

Już w najbliższą sobote, 16 stycznia, odbędą się powszechne wybory na przewodnićzącego SLD. Publikujemy już czwartą odpowiedź od kandydata na to stanowisko. Tym razem wypowiedziała się była europosłanka, profesor Joanna Senyszyn, która chociaż w maju 2014 poparła wiele naszych postulatów politycznych (http://www.1917.net.pl/node/18889).
Senyszyn, niewątpliwie krytyczna wobec liberalnej Magdaleny Ogórek (www.1917.net.pl/node/20267), tym razem wykazała się pewną powściągliwością i lakonicznością 
Redakcja WR 
 
W czym tkwiły wg Pani przyczyny klęski wyborczej kandydatki SLD w wyborach prezydenckich i klęski wyborczej Zjednoczonej Lewicy w wyborach parlamentarnych? 
 
Przyczyn jest wiele. W wyborach prezydenckich były to przede wszystkim nieodpowiednia kandydatka, która nie reprezentowała lewicowych poglądów, źle prowadzona kampania wyborcza, adresowana w próźnię, absurdalny program. W wyborach do Sejmu błędem była formalna koalicja podnosząca próg wyborczy do 8 proc., źle wybrana, słaba liderka, słaba kampania wyborcza, program niedostosowany do oczekiwań ludzi lewicy, zbyt mała aktywność w mediach społecznościowych, nadmierna koncentracja na młodym elektoracie i zaniedbanie tradycyjnego.

 
 
2) Czy popiera Pani kontynuację projektu Zjednoczonej Lewicy? Czy dostrzega Pani możliwość współpracy z związkawmi zawodowymi, lewicowymi partiami i organizacjami politycznymi? Jeśli tak, to w jaki sposób widzi Pani tę współpracę?
 
Projekt Zjednoczonej Lewicy miał charakter wyborczy i jest skończony. Żadna z tworzących go partii nie zamierza rezygnować ze swojej tożsamości ani szyldu. Natomiast wskazana jest współpraca ze wszystkimi, którzy wyraźą taką wolę. Powinny to być wspólne akcje, manifestacje, projekty ustaw. SLD ma duże, pozytywne doświadczenia. Wspólnie ze związkami zawodowymi zbieraliśmy podpisy pod projektem cofnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, podniesieniem najniższych emerytur i płacy minimalnej.3) Jak ocenia Pani obecne liberalne protesty antyrządowe? Jakie stanowisko powinno wg Pani zająć SLD - wspólny front antyrządowy z liberałami czy samodzielna polityka eksponująca interesy ludzi pracy?
 
Obecne protesty są przeciwko zawłaszczaniu państwa przez PiS. SLD powinno w nich uczestniczyć. Równocześnie wspólnie ze związkami zawodowymi należy organizować akcje na rzecz poprawy bytu Polaków.


4) Jak wyobraża Pani sobie program socjalny SLD po kongresie? Jaki jest Pani stosunek do takich postulatów jak wprowadzenie 30-godzinnego tygodnia pracy, nacjonalizacje strategicznych sektorów gospodarki czy zwiększenie progresji podatkowej?

 
 
 
W programie SLD jest skrócenie tygodnia pracy, podniesienie płacy minimalnej do 2500 zł miesięcznie, stawki godzinowej do 15 zł, wprowadzenie 40 proc. stawki PIT dla najwięcej zarabiających.
 
5) W jaki sposób odnosi się Pani do osiągnięć społecznych Polski Ludowej i czy zgodzi się Pani ze stwierdzeniem, że lewica powinna budować swoją tożsamość na pozytywnych skojarzeniach z okresem realnego socjalizmu jako czasu, kiedy każdy miał pracę, mieszkanie i opiekę zdrowotną, a życie było wolne od pogoni za zyskiem?

Trzeba dbać o prawdziwy, obiektywny przekaz o okresie PRL i stanowczo sprzeciwiać się przedstawianiu go wyłącznie w czarnych barwach. Nie wolno godzić się na fałszowanie historii i agresywny język prawicy. Nie możemy wstydzić sie swojej tożsamości.

Społeczność

Pokój i ziemia