Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Powołano dwóch nowych czlonków RPP

rada polityki pieniężnej.jpg

Sejm uchwalił w nocy z piątku na sobotę dwie kandydatury do Rady Polityki Pieniężnej zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość. Nowymi osobami w składzie RPP będzie prof. Grażyna Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Za kandydaturą prof. Ancyparowicz zagłosowało 230 posłów a za prof. Łonem- 268 posłów. Zajmą oni posady Andrzeja Bratkowskiego i Elżbiety Chojny-Duch, których kadencja wygasła 20 stycznia.

Pani Ancyparowicz opowiada się za interwencjonizmem państwowym aby usprawnić socjalną rolę państwa. Ma ona wykształcenie ekonomiczne i jest członkinią Narodowej Rady Rozwoju. Jest też niestety powiązana z publicystyką Telewizji Trwam i Radia Maryja.

Pan Łon, natomiast jest specjalistą w kwestiach rynku kapitałowego, polityki budżetowej i bankowości komercyjnej. Nie kryje się on również ze swoim sceptycznym podejściem do wejścia Polski do strefy euro. Jest on zwolennikiem wprowadzenia klauzuli podobnej do tej w Wielkiej Brytanii, która wyłączałaby Polskę ze strefy euro. Uważa on również, że bank centralny powinien mieć duże rezerwy walutowe będące zabezpieczeniem przed atakami spekulacyjnymi na polskiego złotego.  

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008