Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Rzym: Masowe demonstracje przeciwko związkom homoseksualnym

Demonstracje anty-LGBT w Rzymie 30.01.2016

W miniony weekend około miliona ludzi demonstrowało we Włoszech przeciwko nowej ustawie mającej rozszerzyć prawa osób homoseksualnych – donosi portal rp.pl. Demonstracja Family Day odbyła się w Rzymie z inicjatywy organizacji katolickich, a poparcia udzielił jej włoski episkopat, choć hierarchowie kościelni nie pojawili się na wydarzeniu.

Projekt ustawy nazywa związek między osobami tej samej płci „specyficzną formacją społeczną". Zezwala im na zarejestrowanie związku w urzędzie gminy. Dzięki temu uzyskają prawo do wspólnoty majątkowej, wspólnego rozliczenia podatkowego, spadku w razie śmierci jednego z partnerów i przejęcia po nim emerytury. W szpitalach i więzieniach partnerom mają przysługiwać prawa małżonków. Ustawa zezwala też na przyjęcie nazwiska partnera. Związek można będzie rozwiązać po postępowaniu rozwodowym.
 
Zdaniem uczestników manifestacji ustawa godzi w tradycyjną rodzinę, praktycznie zrównując z nią w prawach wolne związki, w tym homoseksualne. Przemawiający podkreślali, że nowe regulacje czynią z posiadania potomstwa niezbywalne prawo każdego, nie biorąc pod uwagę dobra i praw dziecka, a co więcej, otwierają drogę zabronionemu przez włoskie prawo „wynajmowaniu łona" przez pary homoseksualistów i adoptowaniu tak urodzonego dziecka przez partnera biologicznego ojca.
 
Z komentarzy włoskiej prasy i wypowiedzi wielu polityków wynika, że ogromna liczba uczestników Family Day zaskoczyła wszystkich i musi dać do myślenia premierowi Matteo Renziemu. Tym bardziej że w 2007 r. w identycznej demonstracji sam brał udział – jeszcze jako burmistrz Florencji.
 
Według sondaży większość Włochów nie wyraża zgody na możliwość adopcji dzieci przez pary homoseksualne. W uważanej za najbardziej tolerancyjną grupie wiekowej 20–35 lat nie zgadza się na to 67 proc. pytanych.
 
Jednocześnie jednak, 75 proc. Włochów, prawie wszystkie włoskie partie polityczne, a także włoski episkopat popiera przyznanie praw związkom homoseksualnym, choć ich zakres jest przedmiotem sporów. Kością niezgody jest tzw. stepchild adoption, jak ustawa nazywa możliwość adopcji biologicznego dziecka partnera. Chodzi o dzieci z poprzednich, heteroseksualnych związków par homoseksualnych.

Autor newsa: Tow.Jakub

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna