Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 32 gości.

Susza w Afryce

Susza w Afryce

Susza w południowej Afryce może dotknąć 49 mln ludzi - zaalarmował w poniedziałek Światowy Program Żywnościowy (WFP), donosi PAP. Katastrofę pogarsza najintensywniejsze od 35 lat zjawisko pogodowe El Nino.
 

Według WFP, powołanego do zwalczania globalnego głodu, już obecnie zagląda on w oczy 14 mln ludzi, ponieważ na skutek El Nino w okresie od października do grudnia 2015 spadły najmniejsze opady deszczu notowane od 1981 r. Co gorsza, prognozy na nadchodzący okres od stycznia do marca wskazują na możliwość mniejszych niż zwykle opadów na południu Afryki, co może pociągnąć za sobą wyjątkowo ciężką suszę. Ocenia się, że na dotkniętych suszą obszarach narażonych będzie 40 mln ludzi na wsi i 9 mln biednych ludzi w miastach. W Lesotho, Suazi, Zambii i Zimbabwe zasiewy zostały opóźnione o dwa miesiące lub więcej, co niekorzystnie odbiło się na zbiorach kukurydzy. Niedobór tego zboża po raz pierwszy zagraża Malawi, gdzie jej ceny wzrosły o 73 proc. w stosunku do grudnia. W Mozambiku są one wyższe o 50 proc. niż w zeszłym roku.
Według WFP produkcja żywności w Zimbabwe spadła w porównaniu z zeszłym rokiem o połowę, a kukurydza podrożała o 53 proc. Jak podano w zeszłym tygodniu, kraj potrzebuje niemal 1,6 mld dolarów pomocy na zakup zboża i innej żywności.

Autor newsa: Tow. Jakub

Społeczność

che rebel